Sport Cieszyn

Szachowy rok w Goleszowie. Pod znakiem sukcesów

W turniejach grywał Adam Mokrysz * Fot. Krzysztof Marciniuk

Sporo sukcesów podczas ostatnich ubiegłorocznych startów, zapisali na swoje konto zawodnicy Stowarzyszenia Szachowego “Olimpia” Goleszów. Zresztą cały rok był udany.

Mimo tego, kilka turniejów – jak zauważa prezes Karol Linert – było zagranych zdecydowanie poniżej oczekiwań. – Czwarte miejsce na Śląskiej I Lidze Juniorów na 17 drużyn, to może i sukces, ale przed ostatnią sesją prowadziliśmy i kwestia pierwszego miejsca wydawała się formalnością. Poszło inaczej. Wspominam o tych słabszych momentach, żeby ktoś nie odniósł wrażenia, że jesteśmy oderwani od rzeczywistości. Nasi reprezentanci wygrali sporo turniejów indywidualnych, a Mateusz Myrmus był najlepszy podczas Mistrzostw Polski Szkół w grupie klas ósmych. Turniej rozgrywano w internecie z udziałem 1800 zawodników. Maja Nieckarz i Mateusz Myrmus zdobyli złote, a Michał Niesyt brązowy medal w swoich grupach wiekowych, podczas rozgrywanych w grudniu Mistrzostwach Śląska Juniorów. Sukcesem było też zajęcie trzeciego miejsca w drużynowych rozgrywkach III Ligi Juniorów – ocenia prezes.

Stowarzyszenie Szachowe “Olimpia” Goleszów skupia wyłącznie osoby z powiatu cieszyńskiego. To znak firmowy klubu. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wystawienia do rozgrywek drużyny seniorskiej. Działalność SSz Olimpia jest możliwa dzięki pomocy Gminy Goleszów, a otwarte dla wszystkich zajęcia Akademii Szachowej Mokate, odbywają się dzięki wsparciu biznesmena i miłośnika szachów Adama Mokrysza. Jego ojciec Kazimierz był przed laty zawodnikiem ZK Olimpia Goleszów. Od kilku lat działalność klubu wspiera też firma Kania Finanse. Właśnie w ostatnią niedzielę grudnia rozegrano Turniej w Szachach Błyskawicznych Pamięci Izydora Pawłowskiego – Kania Finanse. Z uwagi na obostrzenia sanitarne, zamiast czterodniowego klasycznego turnieju, zdecydowano się na jednodniowe zawody.

Na koniec warto zauważyć, iż szachy są jedną z nielicznych dyscyplin, która może ten „covidowy rok”, zaliczyć do bardzo udanych. Z konieczności zdecydowaną większość turniejów przeniesiono do Internetu. Ilość rozgrywanych partii na platformach internetowych, nie tylko turniejowych, ale przede wszystkim towarzyskich, bardzo się zwiększyła.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments