Wydarzenia Bielsko-Biała

Szczególny doktorat (ZDJĘCIA)

Fot. Michał Cichy

Liczne grono gości zebrała dzisiejsza uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. dr. hab. inż. Markowi Trombskiemu.

Do Auditorium Maximum bielskiej ATH przybyli między innymi: rodzina, byli studenci prof. Trombskiego, naukowcy, znajomi, ale także samorządowcy. Wśród tych ostatnich znaleźli się: prezydent Bielska-Białej Jacek Klimaszewski i starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka.

Nadaniu nowego tytułu prof. Markowi Trombskiemu, czyli byłemu rektorowi ATH i byłemu wojewodzie bielskiemu towarzyszyły przemówienia prowadzących uroczystość: rektora prof. Jacka Nowakowskiego i promotora doktoratu prof. Jacka Stadnickiego. Były też akcenty mniej związane z nauką. Wystąpił chór akademicki, a głównemu bohaterowi odczytano liryka, napisanego przez jedną ze znajomych. Świeżo mianowany doktor honoriscausa wygłosił wykład, w którym wspominał początki swojej pracy oraz naukowców, którzy odcisnęli najbardziej wyraziste piętno na jego drodze naukowej. Szerzej o piątkowej uroczystości przeczytacie w najbliższym wydaniu “Kroniki Beskidzkiej”.

O nim

Marek Trombski urodził się w 1937 roku w Łodzi. W tym samym mieście ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie Wydział Mechaniki Politechniki Łódzkiej, na którym rozpoczął pracę zawodową jako konstruktor w Katedrze Cieplnych Maszyn Przepływowych. Jego awanse w karierze naukowej, to uzyskanie stopnia doktora w 1967 roku, doktora habilitowanego w 1972 roku, a profesora w 1989 roku.
Do Bielska-Białej Trombski trafił w 1967 roku, kiedy to został skierowany na Podbeskidzie do współorganziowania filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Był twórcą i pierwszym dziekanem Wydziału Maszyn na bielskiej uczelni, a także potem pierwszym dziekanem Akademii Techniczno Humanistycznej. Na jego dorobek naukowy składa się też ponad 120 publikacji autorskich i współautorskich z tematu mechaniki i budowy maszyn. Był promotorem 13 prac doktorskich, a dwóch jego uczniów uzyskało tytuł naukowy profesora. Stworzył uznaną w Polsce i poza nią szkołę dynamiki maszyn.
Marek Trombski w swoim życiorysie posiada też działalność samorządową i polityczną. W latach 1994 – 1997 był wojewodą bielskim, w okresie 1998 – 2002 był wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego. Marek Trombski to także wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments