Wydarzenia Bielsko-Biała

Szczyrk: Rodzinny dzień bez stresu

13 lipca 2019 roku o 10.00, plac Świętego Jakuba w Szczyrku, na całe osiem godzin, zamieni się w Miasteczko Bez Stresu. Miejsce, gdzie będzie można wziąć udział w konkursach, warsztatach, zabawach i spotkaniach ze specjalistami z różnych dziedzin – począwszy od fachowców od aktywności fizycznej i dietetyki, aż po mediatorów, pedagogów i psychologów.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi uczestników, na problem zaniedbania higieny życiowej, jako głównego czynnika powodującego przewlekły stres oraz choroby psychiczne w tym depresję. Psychoedukacja nie musi być trudna w odbiorze, dlatego poprzez dobrą zabawę będzie można w przystępny sposób, dowiedzieć się co nieco o symptomach przewlekłego stresu, gromadzących się negatywnych emocjach, a także sposobach na ich rozładowanie i odstresowanie. Będzie to nie tylko wspaniała szansa, na aktywne spędzenie czasu z całą rodziną ale też przyczółek do wprowadzenia zmian oraz dobrych praktyk w swoim codziennym funkcjonowaniu.

Przy wejściu do Miasteczka będzie umieszczona tablica z planem rozmieszczenia dzielnic i najistotniejszymi informacjami na ich temat.

DZIELNICE MIASTECZKA BEZ STRESU:

1. Zielona Dzielnica – Dobrego Żywienia – odżywianie jest kluczowym składnikiem dobrego samopoczucia i dbania o zdrowie. Ta dzielnica, to Miejsce, gdzie nie tylko będzie można zasięgnąć porady dietetyka, ale również przygotować zdrowe, szybkie i smaczne przekąski oraz przeanalizować swoje błędy żywieniowe i zaplanować zmianę nawyków żywieniowych.

2. Fioletowa Dzielnica – Głębokiego Snu – bezsenność, zbyt mała ilość snu, lub zła jego jakość prowadzi do wielu zaburzeń, w tym zaburzeń koncentracji, odżywiania, obniżenia nastroju i braku efektywności w realizacji zadań. W wielu przypadkach wystarczy wprowadzić małe zmiany w rozkładzie dnia, zmienić złe nawyk, aby zmniejszyć, lub nawet całkowicie zlikwidować problemy ze snem. To Miejsce, w którym będzie można przeanalizować swoje nawyki wpływające na jakość snu, przetestować materace i dowiedzieć się jak dobrać ten najlepszy dla siebie oraz porozmawiać z doradcą o dobrych nawykach, których wprowadzenie w życie zdecydowanie poprawi jakość snu. Będą się tu również odbywały pięciominutowe czytanki, czyli akcje zachęcające do czytania dzieciom przed snem.

3. Niebieska Dzielnica – Relaksu – umiejętność uspokojenia umysłu, bycia tu i teraz, w dzisiejszych, zabieganych czasach, jest na wagę złota. Ta Dzielnica to Miejscem, gdzie będzie można poznać sposoby na szybkie wprowadzenie się w stan wyciszenia i relaksu dzięki prostym technikom oddechowym. Będzie tu można sprawdzić w jaki sposób wschodnie filozofie radzą sobie z tematyką stresu(joga, tai chi) oraz usiąść w specjalnie przygotowanej strefie relaksu, aby przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej chociaż na chwilę wyciszyć umysł i zobaczyć, że warto z takich praktyk uczynić swój nowy, wspierający nawyk.

4. Pomarańczowa Dzielnica Podnoszenia Energii – codziennie od kogoś słyszymy powiedzenie „żeby mi się tak chciało, jak mi się nie
chce”, więc co zrobić, żeby się chciało? Zbawiennie działa tu każda aktywność fizyczna i wszystkie inne „wyzwalacze” energii jak na przykład głośna muzyka. Ta Dzielnica, to miejsce, w którym będzie można się poruszać podczas organizowanych zajęć, porozmawiać z
trenerem personalnym i osobami, które na co dzień zajmują się różnymi formami ruchu- od sztuk walki, przez taniec i gimnastykę.

5. Żółta Dzielnica – Wyrażanie Emocji – każdy z nas codziennie przeżywa całą masę emocji, począwszy od tych przyjemnych, po negatywne. Wszystkie emocje rzutują na nasze działania, samoocenę i kontakty z otoczeniem. Są one świetnym źródłem informacji o naszych potrzebach, problemach i marzeniach. Jednak mało kto zastanawia się nad tym co czuje nazywając swoje emocje. Ta dzielnica to miejscem, gdzie poprzez zabawę będzie można przyjrzeć się przeżywanym emocjom i sytuacjom, które je wywołują. Powstanie “ściana marzeń”, na której będzie można wypisać swoje pragnienia, będzie możliwość namalowania „obrazu emocji” w rytm zmieniającej się muzyki, a najmłodsi uczestnicy imprezy stworzą duży obraz na płótnie, który będzie świetną informacją dla dorosłych
dlaczego dzieci się cieszą i co je smuci.

6. Szara Dzielnica – Zarządzania Stresem – nie od dziś wiadomo, że twórczość artystyczna i rękodzieło, są wspaniałymi sposobami na odstresowanie. Ta dzielnica, to miejsce, gdzie pod okiem artystów będzie można wykonać własnoręcznie piękne przedmioty oraz skorzystać z kącika „koloruj bez stresu”. Ponadto będzie można skorzystać z szerokiej gamy bezpłatnych broszur informacyjnych.

7. Złota Dzielnica – Samoakceptacji – pewność siebie i samoakceptacja są bardzo ważne na drodze do dbania o dobre samopoczucie. Czuć się dobrze w swojej skórze, to duża część sukcesu. Dlatego w tej dzielnicy będzie można skorzystać z porad wizażystki, fryzjerki oraz stylistki, które podpowiedzą jak, dzięki małym zmianom, wyglądać i czuć się lepiej.

8. Czerwona Dzielnica – Wsparcia – to prawda, że kiedy dajemy coś bezinteresownie, jeszcze więcej zyskujemy. Zaangażowanie się w działalność charytatywną, udzielenie komuś pomocy i wsparcia, podnosi naszą samoocenę i zadowolenie. Ta dzielnica to miejsce, gdzie będzie można zapoznać się z działającymi w naszej okolicy stowarzyszeniami i fundacjami, w których działanie można się  zaangażować. Powstanie tu również stoisko DKMS, gdzie będzie możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. W każdej dzielnicy będą zarówno aktywności angażujące uczestników imprezy przez cały czas, jak i pojedyncze warsztaty, pogadanki, wydarzenia odbywające się o określonych godzinach, dla wyznaczonej liczby chętnych. Każdy uczestnik otrzyma materiały promujące
zbilansowany tryb życia oraz karty ćwiczeń mentalnych do wykorzystania w domu. w tym m. in. planer działań na kolejne sześć miesięcy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu

Kiedy historycy znajdą zatrudnienie w podobnym pomyśle? Zastępując niedawne hasło odmieniane na różne sposoby “rodzina” hasłem “historia”. Historię również można połączyć z rodziną. A dziedzina rozległa. Oczywiście historia współczesna w najnowszym wydaniu.