Cieszyn Na sygnale

Szkoda mu było czasu na ubieganie się o certyfikat, więc przyjechał do Polski bez wymaganego dokumentu…

Fot. WITD w Katowicach

Kierowca z Macedonii Północnej nie miał przy sobie ważnego dokumentu o spełnianiu przez pojazd wymogów bezpieczeństwa. Tłumaczył, że brak wynika z tego, że w jego kraju długo trzeba czekać na taki dokument. Niestety jest on niezbędny, aby realizowany przewóz na podstawie zezwolenia CEMT był uznany za zgodny z przepisami. Kontrola drogowa nie skończyła się więc pomyślnie dla macedońskiego przewoźnika. Pojazd z ładunkiem trafił na strzeżony parking. Zostanie zwolniony po wpłacie 12 tys. zł kaucji oraz okazaniu ważnego na realizowany przewóz zezwolenia.

Kontrola miała miejsce w Cieszynie na drodze S-52, prowadzącej ku wyjazdowi z naszego kraju do Czech. Inspektorzy z wodzisławskiego oddziału śląskiej ITD zatrzymali pojazd pochodzący z Macedonii Północnej. Zgodnie z okazanymi dokumentami, przywieziono nim do Polski ładunek z Macedonii i pojazd wyjeżdżał już z naszego kraju z ładunkiem do Albanii. Inspektorzy zatrzymali go dosłownie na ostatnich metrach na terenie Polski. Kontrola wykazała, że kierowca nie posiada w pojeździe certyfikatu bezpieczeństwa naczepy. Dokument ten z kolei jest niezbędny, aby uznać ważność przewozu międzynarodowego wykonywanego na podstawie okazanego zezwolenia typu CEMT/ECMT. Oznacza to, że nie tylko na terenie Polski, ale na całej trasie wykonywanych przewozów bez posiadania tego certyfikatu, przewóz był realizowany niezgodnie z zasadami.

Fot. WITD w Katowicach

Inspektorzy zapytali kierowcę, czy nie posiada być może jakiegoś innego zezwolenia, na podstawie którego legalnie mógłby wykonywać przewóz w naszym kraju. Nie miał. Jedynym wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji, jakim uraczył kontrolujących, było to, że w jego kraju bardzo długo czeka się na wydanie certyfikatu, co wskazuje na rozmyślne zignorowanie przepisów.

Konsekwencją kontroli było zatrzymanie pojazdu członowego na parkingu strzeżonym. Przewoźnikowi wymierzona zostanie kara za brak zezwolenia, czyli 12 tys. zł. i na jej poczet musi wpłacić kaucję w takiej właśnie wysokości. Wpłata ta oraz okazanie ważnego na wykonywany przewóz zezwolenia pozwolą na kontynuowanie transportu.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek Barek
Arek Barek
1 rok temu

Przejechał poł UE i tylko polska ITD przyczepił się do faceta Ciekawe !!

AWE
AWE
1 rok temu
Reply to  Arek Barek

I bardzo dobrze, że się przyczepiła. Masz zerowe pojęcie o przepisach i jak gnębieni są kierowcy w innych krajach.

Arek Barek
Arek Barek
1 rok temu
Reply to  AWE

Ale ten przypadek temu przeczy