Cieszyn Kultura i rozrywka

Szkubaczka na ostatki w Istebnej

Fot. Materiały organizatorów

Cenisz kulturę naszego regionu i jego unikatowe walory, również te kulinarne? Lubisz zabawę przy góralskiej muzyce na żywo? Jeśli tak, koniecznie wybierz się 15 lutego do Istebnej, gdzie w Dworze Kukuczka odbędzie się tradycyjna sztubaczka połączona z biesiadą góralską. To wspólne przedsięwzięcie właścicieli obiektu oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Istebnej. Zapowiada się wspaniała zabawa!

Kilkadziesiąt pań od 14.00 przypomni, jak kiedyś na Śląsku Cieszyńskim wyglądały zimowe wieczory, podczas których gospodynie gromadziły się, by wspólnie skubać gęsie pierze. Będzie można przyjrzeć się ich pracy, a także samemu spróbować tej sztuki. O 18.00 natomiast pojawią się muzykanci, którzy zaproszą gości do tańca.

– Ta tradycja w Trójwsi powoli zanika, ale staramy się o niej przypomnieć i ją podtrzymać. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkanek całej gminy, i to w różnym wieku, zarówno starszych, jak i młodych. Liczymy na to, że dołączy do nas wiele innych osób, także turystów. Mamy nadzieję, że wszyscy spędzimy miło czas – mówi Barbara Juroszek, sołtys Istebnej, a jednocześnie przewodnicząca miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Impreza odbędzie się w sali zbójeckiej Dworu Kukuczka, którego właściciele przykładają dużą wagę do pielęgnowania miejscowych tradycji, organizując różnego rodzaju wydarzenia, a także serwując lokalne rarytasy. – Przez cały dzień na sali zbójeckiej będzie można zamówić regionalne dania, specjalnie przygotowane na tę okazję przez naszych kucharzy. Będą to kubuś, krupnioki, maćki w kapuśnicy i golonko. Na sztubaczkę zapraszamy chętne panie, a na wieczorną zabawę wszystkie góralskie kapele, mieszkańców i turystów – zachęca Bartłomiej Kukuczka, manager Dworu Kukuczka w Istebnej.

google_news