Sport Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Szosowcy na Podbeskidziu

Wadowice wielokrotnie gościły kolarzy rywalizujących w Tour de Pologne. Fot. Bogdan Szpila

Koronawirus znacząco przebudował kalendarz tegorocznych sportowych imprez. Znacznie później, niż pierwotnie planowano sezon rozpoczną kolarze.

Z powodu pandemii koronawirusa władze UCI (franc. Union Cycliste Internationale; Międzynarodowa Unia Kolarska) zawiesiły do 1 sierpnia wszystkie wyścigi z cyklu UCI WorldTour nazywane przez kibiców kolarską ekstraklasą. W efekcie tegoroczny Tour de Pologne z Warszawy do Krakowa zostanie rozegrany nie jak planowano 5-11 lipca, a 5-9 sierpnia i zamiast zapowiadanych 7, będzie miał tylko 5 etapów. Nie jest wykluczone, że na trasie wyścigu będzie powiat wadowicki. Przed wybuchem pandemii organizatorzy informowali, że przejazdem peletonu przez Wadowice chcą uczcić setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Koronawirus „zburzył” nie tylko kalendarz, ale także przebudował trasę wyścigu, jednak szczegóły nie są jeszcze znane.

Gdy na szosach wiodących z obecnej do dawnej stolicy Polski będą rywalizować kolarze światowego formatu, wokół Suchej Beskidzkiej zostanie rozegrany (8 sierpnia) Memoriał Henryka Łasaka – najwyżej notowany klasyczny (jednodniowy) wyścig w Polsce. Trasa poprowadzi pętlą przez Suchą Beskidzką, Zembrzyce, Tarnawę, Stryszawę.

Podbeskidzie będzie gościć również kolarzy rywalizujących w tegorocznym Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Pięcioetapowa walka rozpocznie się 9 września w Sanoku, a zakończy 12 września w Łodzi. Czwarty etap (11 września) zostanie rozegrany głównie na drogach Podbeskidzia. Trasę wytyczono ze Skawiny do Jaworzna przez Harbutowice, Palczę, Zembrzyce, Suchą Beskidzką, Żywiec, Przełęcz Kocierską, Andrychów, Nidek, Oświęcim.

Kibiców Podbeskidzia czekają również dwie kolarskie imprezy organizowane przez klub Aquila Wadowice. Na środek lata (18-19 lipca) zaplanowano kolarski ultramaraton z cyklu Pucharu Polski. Zawody te nie są pod kuratelą UCI, stąd Klub Kolarski „Peleton” działający w strukturach wadowickiej Aquili mógł ustalić wcześniejszy termin. Zaś końcem lata (4-6 września) do Wadowic zjadą najlepsi na świecie cyklotrialowcy, by walczyć w zawodach z cyklu Puchar Świata.

 

google_news