Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Szósta próba wyboru marszałka województwa małopolskiego. Marszałkiem Łukasz, ale Smółka! (AKTUALIZACJA)

Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Rozpoczęła się VII sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie z szóstą już próbą wyboru marszałka województwa małopolskiego!

O kuriozalnej sytuacji z pięciokrotną próbą wyboru marszałka piszemy na bieżąco i szczegółowo, a ostatnio – TUTAJ.

***

Przewodniczący Sejmiku Jan Tadeusz Duda (PiS) zakomunikował, że na sali obecnych jest 30 z 39 radnych.

***

Przypomnijmy rozkład sił radnych: 21 – PiS, 12 – Koalicja Obywatelska i 6 – Trzecia Droga

***

To już tradycja! “Zabawa” znowu się zaczyna! Sesja jeszcze dobrze się nie rozpoczęła, a na wniosek klubu radnych PiS przewodniczący Jan Tadeusz Duda już ogłosił przerwę w obradach do godziny 19.07!

***

Obrady wznowiono. Na sali jest komplet 39 radnych.

***

Radny Rafał Stuglik (PiS) z Wieprza (powiat wadowicki) zgłosił nowego kandydata na marszałka! To już nie poseł Łukasz Kmita (PiS), ale wicemarszałek Łukasz Smółka (PiS)!

Łukasz Smółka. Fot. Z archiwum Łukasza Smółki

Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

***

Wicemarszałek Łukasz Smółka (PiS) powiedział, że jeśli zostanie wybrany na marszałka, to do Zarządu Województwa Małopolskiego zaproponuje jako wicemarszałków Witolda Kozłowskiego (PiS) i Ryszarda Pagacza (PiS), a jako członków zarządu Martę Malec-Lech (Suwerenna Polska) i Iwonę Gibas (PiS).

***

W tajnym głosowaniu Łukasz Smółka uzyskał 22 głosy za, a przeciw 17. To oznacza, że został wybrany na nowego marszałka województwa małopolskiego! Tym samym oddaliła się groźba rozwiązana Sejmiku Województwa Małopolskiego i przyspieszonych wyborów do Sejmiku w województwie małopolskim.

***

Ogłaszając wyniki przewodnicząca Komisj Skrutacyjnej Danuta Kawa (PiS) z Palczy przejęzyczyła się i powiedziała, że na marszałka wybrano Łukasza Kmitę! Sala przyjęła to gromkim śmiechem, a radna Danuta Kawa przeprosiła i zaraz się poprawiła, że oczywiście chodziło o Łukasza Smółkę.

***

Nowy marszałek Łukasz Smółka zgłosił oficjalnie kandydatów do Zarządu Województwa Małopolskiego: na wicemarszałków Witolda Kozłowskiego (PiS) i Ryszarda Pagacza (PiS), a na członków zarządu Martę Malec-Lech (Suwerenna Polska) i Iwonę Gibas (PiS).

***

Witold Kozłowski. Fot. Z archiwum Witolda Kozłowskiego

Ryszard Pagacz. Fot. Z archiwum Ryszarda Pagacza

Marta Malec-Lech. Fot. Z archiwum Marty Malec-Lech

Iwona Gibas. Fot. Z archiwum Iwony Gibas

***

Wyniki głosowania:

Witold Kozłowski: za – 21, przeciw – 18

Ryszard Pagacz: za – 21, przeciw – 18

Iwona Gibas: za – 22, przeciw – 17

Marta Malec-Lech: za – 22, przeciw – 17

Skład nowego Zarządu Województwa Małopolskiego: marszałek Łukasz Smółka, wicemarszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Ryszard Pagacz, członek zarządu Iwona Gibas i członek zarządu Marta Malec-Lech.

***

Przewodniczący Jan Tadeusz Duda ogłosił, że z uwagi na wybór marszałka i Zarządu Województwa Małopolskiego nie będzie wcześniej planowanych sesji Sejmiku w piątek i sobotę (5 i 6 lipca).

***

Na koniec sesji radna Barbara Nowak (PiS), była małopolska kurator oświaty, oświadczyła, że rezygnuje z mandatu radnej Sejmiku. Wśród powodów powiedziała, że było dużo obrzydliwych konfabulacji wobec prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podziękowała też posłowi Łukaszowi Kmicie, że tak dzielnie i długo wytrwał.

– Głosowałam, jak potrzebowało Prawo i Sprawiedliwość, ale nagrodzeni dziś zostali zdrajcy – powiedziała między innymi Barbara Nowak.

 

google_news