Wydarzenia Żywiec

Tak wita gości Zwardoń. Obraz nędzy i rozpaczy – ZDJĘCIA

Fot. Paweł Szczotka

Odpowiedzialni za to powinni zapaść się pod ziemię ze wstydu. Katastrofalnie wygląda wjazd ze Słowacji do Zwardonia starą drogą krajową.

Chodzi o byłe stare przejście drogowe Zwardoń Myto – Skalité, które otwarto 30 kwietnia 1995 roku. Budynki przejścia zostały rozebrane już kilkanaście lat temu po tym, jak Polska i Słowacja weszły do strefy Schengen pod koniec 2007 roku. Niestety, pozostały po nich rozsypujące się murki oraz zniszczone i rdzewiejące barierki. Od wielu lat odpowiedzialni za ten teren „nie mieli czasu” na jego uporządkowanie. Przez pewien czas przejazd tędy był mniej uczęszczany. Ale sytuacja zmieniła się po tym, gdy kilka lat temu autostrada D3 Svrčinovec – Zwardoń stała się płatna. Z przejazdu przez byłe stare przejście korzystają wszyscy, którzy wracają z okolic Czadcy i Żyliny, a nie mają wykupionej winiety na słowackie autostrady. Z kolei Słowacy ze Skalitego jeżdżą tędy w kierunku Milówki, Żywca czy Bielska-Białej.

Na tragiczny stan tego miejsca od długiego czasu zwracają uwagę między innymi radni gminy Rajcza. Podczas jednej z sesji Rady Gminy radna Honorata Szatanik stwierdziła, że obszar ten, który jest pod opieką Starostwa Powiatowego w Żywcu, to obraz nędzy i rozpaczy.

Prosiłem już, by urobkiem z tunelu zasypać fundamenty i posiać tam trawę. Tam straszą fundamenty i teraz jest kilkumetrowa przepaść. Po zasypaniu fundamentów można zrobić łagodne zejście – mówił z kolei radny Dariusz Płoskonka.

W żywieckim starostwie zwracają uwagę, że nieruchomości po byłym drogowym przejściu granicznym Zwardoń Myto stanowią częściowo nieruchomości Skarbu Państwa, gminy Rajcza oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w trwałym zarządzie.

Część należąca do Skarbu Państwa, którą zarządza starosta żywiecki, w miarę posiadanych środków finansowych jest porządkowana, podobnie jak nieruchomości, które nie są własnością Skarbu Państwa, a należą do gminy Rajcza czy GDDKiA. Nawiezienie ziemi i wyrównanie terenu, co proponują radni gminy Rajcza, wymaga w naszej ocenie wzniesienia odpowiedniego umocnienia, muru oporowego, który zabezpieczy nawiezioną ziemię, by nie stanowiła osuwiska na drogę prowadzącą do sąsiednich działek, a to wiąże się z odpowiednimi środkami finansowymi na ten cel – poinformował nas Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

Fot. Paweł Szczotka

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marianna
Marianna
1 rok temu

PkP niszczy Zwardoń, gdzie się nie popatrzy to ich teren… Wszystko co należy do pkp to ruina, krzaki, nieskoszone trawy.
Podczas remontu torów, władze
PKp zezwoliły na zawalenie 150letniego tunelu pod stacją. Niestety nikt nie zareagował. Przejście można było wykorzystać aby stworzyć przejście dla turystów i mieszkańców pod torami.

Xyz
Xyz
1 rok temu

W każdej innej gminie w Polsce miejscowość która miała 18 wyciągów, byla by kreowana na perłę tych terenów. Przykładem jest zwykła istebna.
Wystarczyło pozwolić się rozwijać przedsiębiorcą, zrobić drogę do wyciągu, szeroką z chodnikiem i oświetleniem!
Pomiędzy mytem a centrum drogi są bez chodników, a połowa jest tak wąska że auta się nie mogą minąć.

Barbara L
Barbara L
1 rok temu

Cały Zwardoń został zapomniany przez nasze władze, wiele do życzenia pozostawiają chodniki choćby w stronę Myta, brak publicznych toalet, dziadostwo z każdej strony. Byle kieszeń była pełna

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Barbara L

To smutna informacja.

nie ma jak komentarz od mądrego
nie ma jak komentarz od mądrego
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

NO, podszywacz, znowu zabłysnąłeś.

FERDYNAND
FERDYNAND
1 rok temu

Jaki kram taki pan( Wójt gminy Rajcza) -pan Paciorek i reszta radnych-bezradnych.Ten co obiecał zrobić ze Zwardonia Austrię ???????????

Stach
Stach
1 rok temu

A pan sołtys Jacek H. Jest krótkowidzem -nic niewidzi-najgorszy sołtys w historii Zwardonia-czas na zmianę.

gdzie problem
gdzie problem
1 rok temu
Reply to  Stach

Wielu sołtysów nadaje się do wymiany ale niewielu kandydatów mocnych jest chętnych do użerania się za marne pieniądze i marne możliwości działania (dziś radny ma więcej do powiedzenia od sołtysa). Zdegradowano rolę sołtysa do jednostki pomocniczej w gminie i są efekty.

Mark
Mark
1 rok temu

dzisiejszy Zwardoń w porównaniu do innych miejscowości w Beskidach to obraz nędzy i rozpaczy. Brak infrastruktury turystycznej, schronisko które kiedyś było jednym z najlepszych w Beskidach popada w ruinę od wielu lat, tak samo jak wyciągi narciarskie. I pomyśleć że kiedyś to był jeden z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich, a przed wojną to był 2gi po Zakopanem kurort turystyczny w Polsce

Aż
1 rok temu

Pana Prezesa trzeba zaprosić w ramach objazdu w kraju terenów wyborczych, zrobione będzie szybko.

dla chcącego...
dla chcącego...
1 rok temu

Panie rzeczniku, jeśli kosztowny odpowiedni mur oporowy no to może ekran zasłaniający dziadostwo.

socjalizm z lat 60-tych
socjalizm z lat 60-tych
1 rok temu

Aż dziwne, że barierki się ostały i złomiarze nie zainteresowali się, ale kawałek wycięto, część wygięta, wygląd zachęca do wycięcia wszystkich.

Kri_
Kri_
1 rok temu

Wizytówka kraju, ..UJ, dupa i kamieni kupa. I to nie moje słowa.

Perun
Perun
1 rok temu

Czynem społecznym zróbcie skoro ziemię z tunelu chcecie:)) na pewno na tym łupku wam urośnie trawa do pasa:))

dziadostwo
dziadostwo
1 rok temu
Reply to  Perun

Nam, nie jest to sprawa tylko samorządu gminy Rajcza lecz wizytówka kraju.

robotę widać
robotę widać
1 rok temu

Widać jednak, że ktoś dba bo na poboczach trawa wypalona randapem.

hi, hi
hi, hi
1 rok temu

Nieoficjalnie: Były prezes TVP Jacek Kurski zostanie ministrem cyfryzacji.

nic nadzwyczajnego
nic nadzwyczajnego
1 rok temu
Reply to  hi, hi

No jak prowadził telewizję cyfrową – musi się znać.

odpowiada kilku więc niczyje
odpowiada kilku więc niczyje
1 rok temu

Gdzie pan redaktor znajdzie dziś wstydzących się? Najczęstszą reakcją to przerzucanie się odpowiedzialnością a na końcu, że brak środków.

Janusz
Janusz
1 rok temu

Nie tylko ten odcinek ale cały Zwardoń wymaga kapitalnego remontu – na kierunkowskazach wielkie napisy, pociągi do Zwardonia, reklama dla turystów, szlaki turystyczne, wyciągi narciarskie (już jeden największy nieczynny i rdzewieje) a dziura taka że drugą taką w Polsce trudno wskazać

smutne
smutne
1 rok temu
Reply to  Janusz

Wyobrażam sobie choć nie widzę na codzień, Polska “B” albo i “C” choć na nieszczęście przygraniczna z ważną drogą komunikacyjną do Słowacji i dalej. Waga państwowa, samorząd sobie nie poradzi.