Wydarzenia Bielsko-Biała

TAURON inwestuje w rozwój sieci dystrybucyjnej

TAURON Dystrybucja zaplanował w tym roku ponad 148 mln zł na realizację zadań związanych z rozwojem sieci i infrastruktury energetycznej na Podbeskidziu. Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, w tym zwiększenie automatyzacji pracy sieci oraz wprowadzanie i rozwój nowych technologii.

Podbeskidzie to bardzo dynamicznie rozwijający się region. Kwitnie budownictwo mieszkaniowe, powstają nowe zakłady przemysłowe, obiekty użyteczności publicznej, centra handlowo-usługowe i turystyczne. Rozwój infrastruktury energetycznej jest niezbędny, by umożliwić dostawę energii nowym klientom. Na terenie działania bielskiego oddziału TAURONA Dystrybucji w 2016 roku przyłączono do sieci pięć tysięcy nowych obiektów, co jest trzecim wynikiem na jedenaście oddziałów spółki. Między innymi rozbudowano stację wysokiego napięcia Gwiezdna w Bielsku-Białej na potrzeby stacji prób zwarciowych nowej fabryki General Electric, zmodernizowano stację Klucznikowice i sieć średniego napięcia dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Oświęcimiu oraz wykonano podstawowe zasilanie dla budowanego szpitala powiatowego w Żywcu. Zwiększono zdolności przesyłowe linii wysokiego napięcia Bielsko-Skoczów. Zmodernizowana została stacja wysokiego napięcia Soła w Kobiernicach, co zwiększa niezawodność zasilania w energię wodociągów dostarczających wodę pitną na Śląsk.

– W 2017 roku bielski oddział TAURONA Dystrybucji planuje przeznaczyć na inwestycje związane z rozwojem sieci dystrybucyjnej i infrastruktury energetycznej kwotę ponad 148 mln złotych – mówi Maciej Budryk, dyrektor bielskiego oddziału TAURON Dystrybucja. – Realizowane będą zadania mające na celu przyłączenie nowych klientów, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw i podniesienie standardów jakościowych dostarczanej energii elektrycznej. Prace prowadzone będą w sieciach wysokich, średnich i niskich napięć. Realizacja najważniejszych projektów umożliwi rozwój aglomeracji miejskich i terenów inwestycyjnych w całym regionie oraz przyczyni się do zmniejszenia awaryjności sieci.

W tym roku bielski oddział TAURONA planuje modernizacje linii wysokiego napięcia relacji Dwory – Libiąż i Dwory – Sobieski oraz Moszczenica – Odlewnia Skoczów, GPZ Komorowice – GPZ Soła i GPZ Skoczów – GPZ Strumień oraz stacji wysokiego napięcia Ustroń i Dwory w Oświęcimiu.

W latach 2017-2018 roku kontynuowana będzie realizacja programu modernizacji dostaw energii dla Żywiecczyzny, co umożliwi powstanie nowych zakładów w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w gminie Radziechowy-Wieprz. Program przewiduje wybudowanie nowej linii wysokiego napięcia łączącej Suchą Beskidzką z Jeleśnią. Rozbudowana zostanie sieć średniego napięcia dla dostaw energii dla Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej i Cieszyńskiego Parku Przemysłowego oraz Zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Beskidy to teren wielu atrakcji turystycznych, co również uwzględniono w planach rozwoju infrastruktury energetycznej. W 2017 roku planowane jest wykonanie prac projektowych związanych z dostawą energii dla Areny Kotarz w Brennej, modernizowanego ośrodka narciarskiego w Szczyrku oraz Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Trwają również prace projektowe w Wiśle związane z rozbudową stacji wysokiego napięcia i wykonaniem nowych linii i stacji średniego napięcia. Zmodernizowana zostanie sieć średniego napięcia w Zawoi oraz Beskidzie Małym w okolicach Andrychowa.

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments