Porady i inspiracje

Technika koszenia trawy – o czym należy pamiętać?

Koszenie trawy jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala utrzymać trawnik w dobrym stanie oraz zapewnia równomierne i zdrowe wzrosty trawy, co sprzyja jej gęstości i estetyce. Aby było to wszystko możliwe i trawnik wokół domu cieszył nasze oko, powinniśmy wykonywać koszenie regularnie i z zachowaniem kilku ważnych zasad. 

Jaką kosiarkę kupić? Spalinową czy elektryczną? 

Jeśli masz duży trawnik, warto rozważyć zakup kosiarki spalinowej, która jest bardziej wydajna i zwykle ma większą moc. Jej wadą jest jednak generowany hałas i wyrzucane z silnika spaliny. 

Jeśli masz mały lub średni trawnik, kosiarka elektryczna może być odpowiednim wyborem. Są one zwykle lżejsze i łatwiejsze w obsłudze, cichsze i bardziej ekologiczne, ale mają mniejszą moc i wymagają dostępu do źródła zasilania. 

Z reguły, kiedy nasz wybór to kosiarka elektryczna cena jest głównym tego powodem, ponieważ kosiarki elektryczne są po prostu tańsze, co nie znaczy, że są gorsze. 

Jak często trzeba kosić trawnik? 

Częstotliwość koszenia trawnika zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj trawy, warunki pogodowe, intensywność użytkowania trawnika oraz preferencje estetyczne właściciela. Ogólnie, zaleca się koszenie trawnika raz lub dwa razy w tygodniu w sezonie wzrostu trawy, czyli wiosną i latem, kiedy trawa rośnie najszybciej. W okresie letnim, gdy występują susze, trawę należy pozostawić nieco wyższą, aby zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia przez ewentualne wysuszenie.  

Kiedy pierwsze koszenie w roku? 

Odpowiedni czas pierwszego koszenia w roku zależy przede wszystkim od rodzaju trawy, jaka rośnie na trawniku i warunków pogodowych. Zakłada się, że pierwsze koszenie powinno odbyć się w momencie, gdy trawa osiągnie wysokość około 8-10 cm. W niektórych regionach może to być już wczesna wiosna, podczas gdy w innych, gdzie aura zimowa trwa dłużej, pierwsze koszenie może zostać przesunięte na jej koniec. Najważniejsze jest to, żeby trawa była już sucha. 

Na jaką wysokość kosić trawnik? 

Przyjmuje się, że trawnik powinien być koszony na wysokość około 4 cm (wyjątkiem będzie murawa sportowa, którą kosi się na jeszcze mniejszą wysokość). 

W przypadku trawników, które zostały zapuszczone, najlepiej wykonać koszenie na dwa razy. Najpierw ją skrócić, a później skosić na właściwą wysokość. 

Technika koszenia trawnika 

Koszenie na zakładkę to jedna z polecanych technik koszenia trawnika. Polega ona na tym, że kosimy pierwszy pas trawy i następnie, przy koszeniu kolejnego, prowadzimy kosiarkę wzdłuż poprzednio ściętego pasa, tak aby kosiarka częściowo na niego nachodziła. Dzięki temu można poprawić jakość koszenia, szczególnie w przypadku, gdy trawa jest długa i gęsta. 

Technika ta może pomóc w zapobieganiu powstawaniu pasów na trawniku. Dodatkowo częściowe przecięcie już ściętej trawy podczas kolejnego koszenia pozwala na lepsze przycinanie i rozdrabnianie trawy, co przyczynia się do szybszego rozkładu i nawożenia trawnika. 

Dobrym zwyczajem jest zmiana kierunku koszenia przy każdym kolejnym koszeniu. 

google_news