Porady i inspiracje

Wymiana szyby tylnej – konieczność, której nie da się uniknąć przy uszkodzeniu

Szyby w samochodzie różnią się od siebie budową, ponieważ spełniają różne funkcje. Przednia szyba, złożona najczęściej z dwóch warstw szkła sklejonych warstwą przezroczystego tworzywa sztucznego, nawet w przypadku uszkodzenia nie rozpadnie się na kawałki i nie zrani pasażerów. Inaczej sytuacja ma się z pozostałymi przeszkleniami naszych pojazdów, bowiem szyby boczne i tylna mają budowę jednorodną – ze szkła hartowanego.

W przypadku uszkodzenia mechanicznego, takiego jak na przykład uderzenie kamieniem, czy w czasie wypadku komunikacyjnego, tego rodzaju szyby ulegają całkowitemu zniszczeniu. Nie jest możliwa ich naprawa. Jedyną możliwością jest wymiana szyby tylnej na nową lub używaną – z demontażu. W tej drugiej opcji jednak warto być ostrożnym i ufać jedynie bardzo wiarygodnym źródłom.

Dlaczego możliwa jest jedynie wymiana szyby tylnej?

Szyba tylna powstaje ze zwykłego szkła typu float, które w trakcie produkcji wylewane jest na płynną cynę. Dzięki temu powstaje idealnie płaska tafla. Można je przyciąć na dowolny wymiar oraz uformować, ale jest ono kruche. Wystarczy uderzenie, a szkło pęka na ostre kawałki.

Aby szybę utwardzić, rozgrzewa się ją do bardzo wysokich temperatur, a następnie schładza. Proces ten to hartowanie. W efekcie otrzymujemy szkło, które jest o wiele trudniejsze do uszkodzenia. Jeśli jednak do tego dojdzie, szyba pęka na małe kawałki, o wiele mniej niebezpieczne, niż w przypadku szkła niepoddanego hartowaniu.

Wadą szkła hartowanego jest brak możliwości jego obróbki, w tym naprawy uszkodzeń. Zatem w takim przypadku jedyna opcja to wymiana szyby tylnej.

Gdzie warto wymienić tylną szybę?

Wymiany szyby, jak i innych napraw, warto dokonywać w sprawdzonym serwisie samochodowym lub wyspecjalizowanym punkcie, na przykład Autoglass. Wykorzystanie certyfikowanych szyb od producentów konkretnych marek pojazdów to gwarancja idealnego dopasowania i wysokiej jakości zarówno produktu, jak i usługi.

Wymiana tylnej szyby nie trwa długo. Już po godzinie Twoje auto będzie gotowe do dalszej drogi – oczywiście pod warunkiem, że postawimy na fachowców z dużą wprawą. Sprawdź cenę wymiany i umów się na wygodny dla Ciebie termin, kontaktując się z wybranym serwisem telefonicznie lub mailowo.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments