Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Telewizor do domu – podstawy jakie musisz znać

Do oglądania telewizji możemy używać małych urządzeń takich jak tablety czy smartfony, ale prym oczywiście wiedzie telewizor. W świecie tym znajdziemy wiele tajemniczych pojęć jak dolby vision, dolby vision iq, mini led, hd ready, ultra hd i inne. Na rynku dostępne są różne rodzaje telewizorów. W tym artykule dowiesz się o najważniejszych parametrach, oferowanych przez nowoczesne telewizory. Jaki kupić telewizor aby spełniał twoje oczekiwania? Czy twój wymarzony telewizor to np. telewizor led?

Wyświetlacze – Led, oled, qled i inne

Zakup telewizora wydaje się jednocześnie prosty i trudny. Ot, wystarczy wybrać telewizor. Ale jaki? Najlepsze telewizory na rynku określane są nazwami od technologii wyświetlania: telewizory led, telewizory lcd, telewizor oled, telewizory plazmowe. Wszystkie je różni sposób wyświetlania.

Telewizor oled gwarantuje wyraźną czerń i duży kontrast co przekłada się na realistyczny, wręcz żywy obraz. Każdy piksel w matrycy to osobne źródło światła, co sprawia że brak jest rozmyć z ruchu. Nawet jeśli patrzymy na telewizor pod kątem, nie tracimy wyrazistości obrazu. Telewizory te występują jednak jedynie w dużych rozmiarach.

Możemy spotkać też telewizor qled, które de facto są udoskonaleniem telewizorów LCD, oferując lepsze kolory oraz większą jasność.

To czy wybrać telewizor w technologii led lub technologii lcd zależy od nas. Oba typy to monitory ciepłokrystaliczne. W telewizorach led występują diody elektroluminescyjne, zaś w telewizorach lcd lampy fluorescencyjne. Typ lcd jest popularnym rozwiązaniem, zapewniającym nam możliwość standardowego oglądania telewizji, zaś led uwypukla kolory, co przekłada się bezpośrednio na jakość.

Matryca zależna od pomieszczenia

Bardzo istotne, a o czym wiele osób zapomina, jest sprawa właściwej odległości telewizora od naszych oczu. I nie chodzi tu jedynie o kwestie zdrowotne, ale również o dostrzegalną jakość obrazu. W niektórych typach telewizorów, jeśli będziemy oglądać go z mniejszej odległości, możemy dostrzegać pojedyncze piksele. Przyjmuje się tu zasadę, że np. dla 32 cali dobra odległość to 1,2m-2,4m. Przy 42 calach odległość minimalna to 1,6m, maksymalna 3,2m. Dla modelu 52 cali powinniśmy mieć minimum 2 m odległości, dla 65 cali – 2,5m, a dla 80 cali – 3 m.

W internecie znajdziecie z pewnością kalkulator takich odległości.

Kilka słów o rozdzielczości

Kupując telewizor zastanawiamy się też czy wybrać telewizory hd czy full hd. Przede wszystkim należy wpspomnieć, że format hd jest tym, z którego producenci powoli rezygnują. Format ten oferuje co najmniej 720 pikseli, występująca najczęściej w parametrze 1280 x 720 pikseli. Generowany przez taką rozdzielczość obraz jest w porządku, wielu konsumentom w zupełności wystarcza, o ile interesuje nas telewizor do 30 cali. Przy większej wielkości, jakość obrazu się pogarsza. Wybierając natomiast full hd, zyskujemy większą ostrość obrazu oraz głębię barw. Rozdzielczość full hd oscyluje wokół parametru 1980 x 1080 pikseli.

Na rynku znajdziemy wiele przykładów produktów oferujących full hd np. telewizor LG , telewizor Philips czy  telewizory Sony

Dodatki

Tanie telewizory zdecydowanie przechodzą już do lamusa. Nadeszła era telewizorów dużych i nowoczesnych i mało kto z nas na nich oszczędza. Telewizory posiadają wiele różnych dodatkowych funkcji i opcji. Można wybrać do nich audio słuchawkowe, opcjonalny adapter, różne funkcje dźwiękowe, wbudowany soundbar, wbudowany subwoofer. Można dobrać różnego rodzaju głośniki np. głośniki onkyo, głośniki harmmankarda czy głośniki bowers.

Jedne z najbardziej popularnych dodatkowych opcji to technologia hdr. Zwiększa ona kontrast między ciemnymi i jasnymi tonami, co wpływa na żywszy, realistyczny obraz. Obecne telewizory mają też funkcje ambilight, czyli kolorową poświatę za ekranem.

Popularną opcją jest też smart tv. Dzięki tej funckji oglądamy ne tylko zwykłą telewizję naziemną czy satelitarną, ale mamy możliwość korzystania z mediów takich jak facebook, przeglądarki internetowej czy grania w gry. Możemy też korzystać z platform takich jak Netflix, Hbo, tvn player, youtube, ipla. Obecnie najpopularniejsze systemy oferowane w smart tv to android tv, smart hub, my home screen czy webOS tv.

Pozostałe funkcje i dodatki w telewizorach to np. pvr (dysk twardy), pip (wyświetlanie 2 obrazów jednocześnie), 3d, kontrola rodzicielska, sleep timer i wiele innych. Wybór opcji zależy oczywiście od naszych potrzeb.


KB_42_2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments