Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Terytorialsi w akcji. Pomogą tym, którym samotność doskwiera najbardziej…

Fot. Pixabay.com

Aktualna sytuacja, związana z pandemią koronawirusa, zmusza wiele osób do pozostania w ścisłej izolacji. Choć zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą w tym roku zupełnie inne od tych, jakie przeżywaliśmy do tej pory, żołnierze Wojska Polskiego postarają się, aby seniorzy i osoby chore miały możliwość zobaczenia się i porozmawiania ze swoimi najbliższymi.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zainaugurował projekt „Łączymy na Święta”, przygotowany przez żołnierzy Wojska Polskiego i skierowany w głównej mierze do seniorów, osób samotnych i chorych. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w okresie przedświątecznym, od 21 do 24 grudnia, w szpitalach, domach pomocy społecznej oraz w domach kombatantów zajmą się organizacją połączeń wideo z rodzinami, z bliskimi lub z przyjaciółmi.

Pomocą objęci zostaną zarówno weterani, którymi opiekują się żołnierze WOT na terenie całego kraju, jak i inne osoby starsze, które do tej pory z pomocy wojska nie korzystały. Mundurowi przeszli odpowiednie szkolenia, dzięki czemu połączenia będą także realizowane dla pacjentów chorych na Covid-19. Akcją zostaną objęci również m. in. pacjenci szpitali onkologicznych.

Zgłoszenia o pomoc w organizacji połączenia wideo z rodziną można kierować na adres e-mail: pomocwot@mon.gov.pl oraz pod numer telefonu 800 100 115.

Żołnierze Wojska Polskiego przez cały czas pandemii niosą pomoc osobom starszym i schorowanym. Wojsko Polskie opiekuje się obecnie ponad 10 000 kombatantów, osobami starszymi i potrzebującymi. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają także domy pomocy społecznej i po raz kolejny biorą udział w akcji „Obiady Dla Bohaterów”. Dzięki wsparciu żołnierzy WOT do kombatantów dostarczane są posiłki, zakupy, leki i pomoc. To właśnie samotność w czasie pandemii doskwiera najbardziej, dlatego jak często podkreślają sami kombatanci, najważniejsze jest dla nich spotkanie, rozmowa i kontakt z wolontariuszami i żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.