Wydarzenia Żywiec

Złote Żywieckie Serce dla Biołodunajcanów podczas 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Zespół Biołodunajcanie z Białego Dunajca podczas ubiegłorocznego korowodu TKB w Żywcu. Fot. Paweł Szczotka

Znane są już rozstrzygnięcia w 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Złote Żywieckie Serce wytańczył zespół Biołodunajcanie z Białego Dunajca.

Wspomniany festiwal odbywał się od soboty do wtorku (30 lipca – 2 sierpnia) na deskach amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Do rywalizacji przystąpiło 29 zespołów góralskich, w tym sześć z naszego regionu (Koniaków z Koniakowa, Kóniokowanie z Koniakowa, Babiogórzanie – Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Cieślica z Zawoi, Dolanie z Gilowic i Lipowianie z Lipowej). Główna nagroda, czyli Złote Żywieckie Serce i nagrodę 12 tysięcy złotych zdobył zespół Biołodunajcanie z Białego Dunajca za program „Rukowanie”. Srebrne Żywieckie Serce i 10 tys. zł przypadło zespołowi Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic za program „Ozesod – przygon”, a Brązowe Żywieckie serce i 8 tys. zł zespołowi Regle z Poronina za widowisko „Zrękowiny”.

Jury przyznało 10 wyróżnień regulaminowych po 1,5 tys. zł za poszczególne elementy programu dla zespołów: Śwarni z Nowego Targu, Skalni z Krakowa, Młode Podhale z Nowego Targu, Lipowianie z Lipowej, Owcok z Jabłonki, Podegrodzie z Podegrodzia, Oldrzychowice z Oldrzychowic (Republika Czeska), Kóniokowianie z Koniakowa, Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy i Przyszowianie z Przyszowej. Ponadto przyznano 5 wyróżnień regulaminowych po 1 tys. zł dla zespołów: Jakubowianie z Łososiny Dolnej, Koniaków z Koniakowa, Spod Kicek z Mordarki, Gorce z Kamienicy i Watra z Brzeźnicy. Na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wytypowano zespoły Biołodunajcanie z Białego Dunajca, Dolina Dunajca z Nowego Sącza, Owcok z Jabłonki i Podegrodzie z Podegrodzia. Ponadto komisja przyznała dyplom honorowy dla Mariana Janika z zespołu Słopniczanie ze Słonic za charyzmatyczne wykonanie pieśni Górali Białych.

Z kolei na żywieckim Rynku odbywał się konkurs 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w kategorii góralskich kapel, solistów i grup śpiewaczych. W kategorii kapel Złote Żywieckie Serce otrzymała muzyka zespołu Jakubkowianie z Łososiny Dolnej. Wśród grup śpiewaczych najlepsza okazała się być Ślebodno Nuta z Ratułowa. Złote Żywieckie Serce w kategorii śpiewaków ponownie powędrowało do Zofii Sordyl z Korbielowa. Laureatką głównej nagrody w kategorii mistrz i uczeń – śpiewak została Franciszka Hajdus z zespołu Hajduki z Pewli Ślemieńskiej z uczennicami Gabriela Olszowska, Zuzanna Widuch i Emilia Kantyka. W kategoriach solistów instrumentalistów, solistów multiinstrumentalistów oraz mistrz i uczeń – instrumentalista nie przyznano Złotego Żywieckiego Serca.

Nagrody specjalne dla osób zasłużonych dla tradycyjnej kultury muzycznej swojego regionu otrzymali: śpiewaczki: Julianna Adamek z Pewli Wielkiej, Anna Dunat z Pewli Wielkiej, Anna Foja z Sopotni Małej, Irena Klimczak z Lesznej Górnej i skrzypek Józef Hernas z Koszarawy.

Uroczysty koncert laureatów planowany jest w niedzielę (7 sierpnia) od 18.00 w amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu.

Szczegółowe wyniki dostępne są – TUTAJ.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments