Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy przesuną terminy na wymianę pieców? Konsultacje w województwie małopolskim

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Sporo emocji, zwłaszcza w powiecie suskim, wywołują terminy dotyczące wymiany pieców, które zostały narzucone w uchwale antysmogowej uchwalonej 23 stycznia 2017 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Przypomnijmy, że zgodnie z tymi zapisami właściciele pieców na węgiel i drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej 3 klasy, muszą je wymienić do końca tego roku. W przypadku pieców i kominków od 2023 roku możliwe będzie ich używanie tylko, gdy ich sprawność cieplna jest na poziomie co najmniej 80 proc. Te, które nie spełniają takich wymagań, muszą zostać wymienione lub wyposażone w specjalne filtry.

Już od dłuższego czasu płynie wiele słów krytyki, co do zbyt krótkich terminów na wymianę. Swoje petycje i apele wystosowały kilka tygodni temu gminy Budzów, Stryszawa i Zawoja. Dzisiaj (4 sierpnia) petycję wystosowano z gminy Bystra-Sidzina. W swoich postulatach radni domagają się przesunięcie terminów na wymianę o kilka lat wskazując na problemy mieszkańców, z których części nie stać na wymianę pieców. Radni wskazują też na problemy z opałem, który stale drożeje, jak i same nowe kotły, gdzie cena również idzie w górę i nie zawsze są one dostępne.

Początkowo marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski (PiS) ze swoim zarządem był na – nie. Ale coraz większe głosy sprzeciwu wobec narzuconych terminów w uchwale antysmogowej spowodowały, że 4 lipca Sejmik Województwa Małopolskiego nie odrzucił petycji z gmin Budzów i Stryszawa, ale co więcej zdecydowano, iż należy jeszcze raz przeanalizować zapisy w uchwale antysmogowej. Tu warto wspomnieć, że jeszcze pod koniec maja radni Sejmiku z klubu Koalicji Obywatelskiej chcieli, by pod obrady wszedł ich projekt uchwały popierający obecne terminy uchwały antysmogowej. Projekt nie wszedł, bo przeciwko byli radni z PiS. Pomysł na zmianę terminów nie podoba się też części organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.

W każdym razie 29 lipca Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie konsultacji społecznych dotyczących zmian terminów w uchwale antysmogowej na obszarze województwa małopolskiego.

Uwagi i wnioski można składać w terminie do 23 sierpnia poprzez formularz dostępny TUTAJ, pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30 017 Kraków lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Poddane konsultacjom zmiany zakładają przesunięcie ostatecznego terminu wymiany pieców pozaklasowych o rok, czyli do 31 grudnia 2023 roku oraz wydłużenie o rok terminu wymiany pieców i kominków, które mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.

Aktualna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią i wojną na Ukrainie ma bezsporny wpływ na dostępność i ceny nośników energii. W związku z tym samorządy gminne oraz bezpośrednio mieszkańcy zwracają się z petycjami, apelami oraz wnioskami do samorządu województwa małopolskiego o przedłużenie terminów wynikających z tzw. uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Samorząd województwa małopolskiego szanując głos wnioskodawców, zwłaszcza głos samorządów gminnych, rozumiejąc przesłanki i obawy będące u podstaw skierowania powyższych wystąpień, uznaje za zasadne wprowadzenie zmian w uchwale w zakresie zmiany terminów przepisów przejściowych dających czas na dostosowanie się do regulacji wskazanych w uchwale – napisano między innymi w uzasadnieniu do uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego.

Konsultacje dają możliwość wypowiedzenia się do kiedy powinien zostać przesunięty terminy obowiązku wymiany pieców. W samych konsultacjach propozycja jest tylko o rok, ale myślę, że powinna się tam znaleźć data do 2025, 2027 czy nawet do 2030 roku. Trzeba pamiętać, że w konsultacjach wezmą udział „Zieloni”, którzy z kolei będą pewnie chcieli, aby terminów nie skracać. Dlatego udział naszych mieszkańców w tych konsultacjach i ich głos będzie taki ważny – powiedział wójt gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka podczas dzisiejszej (4 sierpnia) sesji Rady Gminy Bystra-Sidzina.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
na to samo kopyto
na to samo kopyto
1 rok temu

terminy są, wymiana jest faktem – konfabulatorze. Podpisz się organizacją pisząc “domagamy się”.

radni się pomylili? - niemożliwe
radni się pomylili? - niemożliwe
1 rok temu

Jakże terminy mogły być narzucone? Terminy zostały dobrze ustalone, tylko społeczeństwo nie nadążyło.

niech żyje teoria
niech żyje teoria
1 rok temu

Powodzenia dla posiadaczy kominków ze sprawnością powyżej 80%, ile takich jest?, a filtrów do wbudowania w komin za kominkiem nie ma powszechnych na rynku. Kto sprawdza że drewno ma mniej niż 20% wilgotności?

A sprawdzi
A sprawdzi
1 rok temu

KlausSzwab z pomagierami Nowego komsomołu.
Dowiedz się kto i pod jaką przykrywką systemowo indoktrynuje samorządowców do Wielkiego Resetu.
Będziecie mieli g… gułag i ‘będziecie szczęśliwi’

ani Klaus ani Sierioża
ani Klaus ani Sierioża
1 rok temu
Reply to  A sprawdzi

To niemożliwe abyśmy brali wzory od kogokolwiek, wzory tworzymy MY.

nie rozumiem
nie rozumiem
1 rok temu

Niektóre gminy już umówiły się, że powołają straż wiejską międzygminną aby sprawdzać i karać właścicieli kopciuchów. Co zrobią? A to chrustu, na który jest rządowe przyzwolenie nie można spalać w kominku?