Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

To będzie zabawa jakich mało! Nadzchodzi Babiogórska Jesień w Zawoi!

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

Już w najbliższy weekend w Zawoi odbędzie się 39. Babiogórska Jesień, czyli największe święto Górali Babiogórskich! Będzie dużo folkloru, sztuki ludowej i nie tylko!

Babiogórska Jesień rozpocznie się w piątek (29 września) o 10.00 w Babiogórskim Centrum Kultury od IX Konferencji Naukowej „Kształtowanie babiogórskiej przestrzeni”, którą poprowadzi Katarzyna Ceklarz. Wśród licznych wykładów mowa będzie m. in. o zmianach architektonicznych w Zawoi, drewnianych chałupach, osadnictwie w Skawicy i Zawoi, górskich polanach czy o przemianach w aranżacji przydomowych ogródków pod Babią Górą. O 17.00 organizatorzy zapraszają na wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej „Przestrzeń – między duchem a materią” w Galerii na Ucieche w Zawoi Wilcznej. A o 19.30 w Babiogórskim Centrum Kultury rozpocznie się spektakl „Skąd to się wzięło?”.

Kolejne dni to folklor i zabawa. W sobotę (30 września) impreza rozpocznie się o 13.00, gdy z Zawoi Składów na teren przy ośrodku wczasowym Diablak w Zawoi Widłach wyruszy Redyk, przedstawiający zejście owiec z hal, a towarzyszyć mu będą zespoły regionalne. Godzinę później nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu, a po nim na scenie zobaczymy zespoły Regle z Poronina, Zbyrcok z Juszczyna, Ladovytsi z Ukrainy i Cieślica z Zawoi. Około 17.20 w specjalnym koncercie Muzyka z Gór usłyszmy dźwięki z Beskidów Żywieckiego i Śląskiego oraz z Podhala. Potem zagra tradycyjna kapela z Gruzji z towarzyszeniem Sylwii Wójcik. Ciekawie zapowiada się o 19.00 pasowanie na zbójników i gaździny babiogórskie w wykonaniu Bractwa Zbójników Spod Babiej Góry. Pół godziny później na scenie zagości świętujący swoje 5-lecie zespół folkowo-rockowy Potock z gośćmi Justin Ciuche and Michael Enngel (członkowie zespołu Ann Clark), a o 21.00 zagra zespół Pogwizdani.

W niedzielę (1 października) już o 11.00 rozpocznie się koncert Dzieci Babiej Góry z dziecięcymi zespołami folklorystycznymi. Dwie godziny później zobaczymy zespoły Istebna z Istebnej, Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic, Juzyna z Zawoi, ponownie kapelę z Gruzji z Sylwią Wójcik i Ziemię Suską z Suchej Beskidzkiej. O 17.00 swój koncert rozpocznie Liber & Ino Ros.

Oczywiście w czasie imprezy nie zabraknie animacji i zabaw dla dzieci, stoisk z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez lokalne koła gospodyń wiejskich, targów sztuki i rękodzieła ludowego czy pokazów pasterskich – podkreśla Anna Kulka, dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, które obok Urzędu Gminy Zawoja jest głównym organizatorem imprezy. Partnerem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

IX Konferencja Naukowa w Zawoi „Kształtowanie babiogórskiej przestrzeni” Zawoja – 29 września

10.00 – Oficjalne otwarcie konferencji

10.10 – 10.30 – Babiogórskie wsie na historycznych planach i fotografiach – prof. dr hab. inż. arch. Michał Krupa (Wydział Architektury, Katedra Kompozycji Urbanistycznej Politechniki Krakowskiej)

10.30 – 10.50 – Przemiany architektoniczno-przestrzenne wsi Zawoja po roku 1989 (propozycje rozwiązań optymalnych) – prof. dr hab. inż. arch. Hubert Mełges (Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu) i dr inż. arch. Małgorzata Mełges (Instytut Techniczny PPUZ w Nowym Targu)

10.50 – 11.10 – Krajobraz kulturowy Babiogórskich wsi wczoraj i dziś na przykładzie Zubrzycy Górnej – prof. dr hab. arch. Dominika Kuśnierz-Krupa (Wydział Architektury, Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej)

11.10 – 11.30 – Przerwa kawowa

11.30 – 11.50 – Turystyczno-uzdrowiskowa architektura w Zawoi i okolicach Babiej Góry – prof. dr hab. Zbigniew Moździerz (Instytut Techniczny Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu)

11.50 – 12.10 – Historia zapisana w drewnianych chałupach – przemiany osadnicze i demograficzne w Skawicy i Zawoi od końca XVIII w. – Paweł Franczak (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie)

12.10 – 12.30 – Współczesna tożsamość architektoniczna Zawoi – dr Agata Bentkowska (Instytut Techniczny Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu)

12.30 – 14.00 – Przerwa obiadowa

14.00 – 14.20 – Wartość przyrodniczo-kulturowa krajobrazów pasterskich i polaniarskich regionu babiogórskiego i Polic – kierunki ich transformacji oraz stan zachowania – dr Janusz Łach (Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego)

14.20 – 14.40 – Przemiany aranżacji ogródków przydomowych pod Babią Górą – dr Katarzyna Ceklarz (Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu) i dr Małgorzata Wesołowska

14.40 – 14.55 – Współczesne formy prezentacji architektury zabytkowej na przykładzie Skansenu im. J. Żaka w Zawoi. Wyniki inwentaryzacji technicznej w wykonaniu studentów architektury Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu

Dyskusja i podsumowanie konferencji

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

PROGRAM 39. BABIOGÓRSKIEJ JESIENI

Piątek (29 września)

9.30 – VIII Konferencja Naukowa w Zawoi pt.: „Kształtowanie babiogórskiej przestrzeni” – Babiogórskie Centrum Kultury, Zawoja Centrum

17.00 – Wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej „Przestrzeń – między duchem a materią”, Galeria na Ucieche, Zawoja Wilczna

19.30 – Spektakl „Skąd to się wzięło?”, Babiogórskie Centrum Kultury, Zawoja Centrum

Sobota (30 września)
teren przy ośrodku wczasowym DIABLAK w Zawoi Widły

13.00 – REDYK – widowisko zejścia owiec z hal z zespołami regionalnymi (start Zawoja Składy) – podział owiec prowadzony przez zespół Zbyrcok z Juszczyna

14.00 – Oficjalne otwarcie Festiwalu i wspólne odśpiewanie hymnu Górali Beskidzkich

14.20 – Zespół regionalny REGLE z Poronina „Zrękowiny”

15.00 – Zespół regionalny ZBYRCOK z Juszczyna z widowiskiem „Wesele”

15.50 – Zespół LADOVYTSI z Ukrainy

16.45 – Zespół regionalny CIEŚLICA z Zawoi z widowiskiem „Kiszenie kapusty”

17.20 – Muzyka Gór – muzyczna wędrówka po trzech górskich regionach: Beskidzie Żywieckim, Śląskim oraz Podhalu.

18.15 – Kapela tradycyjna z Gruzji z regionu Kachetii z gościnnym występem Sylwii Wójcik

19.00 – Pasowanie na Zbójników i Gaździny Babiogórskie – Bractwo Zbójników Spod Babiej Góry

19.30 – Zespół POTOCK. Koncert z okazji 5-lecia zespołu z gośćmi specjalnymi JUSTIN CIUCHE & MICHAEL ENGEL (członkowie zespołu Ann Clark)

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

21.00 – Zespół POGWIZDANI

Niedziela (1 października)
teren przy ośrodku wczasowym DIABLAK w Zawoi Widły

11.00 – DZIECI BABIEJ GÓRY – występy dziecięcych zespołów folklorystycznych

13.00 – Zespół regionalny ISTEBNA z Istebnej

13.45 – Zespół SŁOPNICKI ZBYRCOK

14.30 – Zespół Regionalny JUZYNA z Zawoi

15.15 – Kapela regionalna z GRUZJI z regionu Kachetii z gościnnym występem Sylwii Wójcik

16.00 – Zespół ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej

17.00 – LIBER & INO ROS

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

– wystawa poplenerowa „PRZESTRZEŃ – między duchem a materią”

– wystawa fotografii nieistniejących już obiektów i przestrzeni „Zapomniana Zawoja”

– pokazy w namiocie „Pod Babiogórską Strzechą”

– pokazy pasterskie „Na szałasie”

– animacje i zabawy dla dzieci

– targi sztuki i rękodzieła ludowego

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

– stoiska z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich

Fot. Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

google_news