Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Niepowtarzalny koncert w Lachowicach | ZDJĘCIA

Fot. GOK Stryszawa

W przepięknej scenerii zabytkowego kościoła w Lachowicach odbył się trzeci koncert w ramach 14. Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Tym razem zgromadzeni widzowie mogli podziwiać i posłuchać Wacława Golonkę (organy) i Piotr Kusiewicza (tenor).

– Ten ostatni artysta wystąpił po raz pierwszy na naszym festiwalu. Oprócz tego, że Piotr Kusiewicz jest cenionym i znanym polskim tenorem, który występował na wielu estradach koncertowych i scenach operowych w Polsce i na świecie, to jest również pianistą i nauczycielem akademickim związanym z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – podkreślają w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie.

W czasie koncertu w lachowickiej świątyni, obok kompozycji organowych okresu baroku i klasycyzmu, znalazły się także renesansowe utwory z Tabulatury Jana z Lublina oraz słynne Ave Maria Franza Schuberta i Wolfganga Amadeusza Mozarta na głos z towarzyszeniem organów, a ponadto wykonane á capella pieśni z XIII wieku. Można było również usłyszeć pieśni skomponowane przez Stanisława Kwiatkowskiego, organistę katedry w Gdańsku Oliwie.

Kolejny koncert, który będzie ostatnim tegorocznym festiwalowym, zaplanowano na 10 września o 16.30 w kościele św. Anny w Stryszawie Górnej.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje profesor Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a kierownikiem artystycznym festiwalu jest organista Wacław Golonka z Akademii Muzycznej w Krakowie. Organizatorzy festiwalu to: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie i wójt gminy Stryszawa Rafał Lasek, a współorganizatorzy: parafie w Krzeszowie, Lachowicach, Stryszawie i Zawoi Zakamieniu oraz Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi. Natomiast partnerem festiwalu jest Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

Fot. GOK Stryszawa

google_news