Wydarzenia Sucha Beskidzka

“To jest chore… Niech im Morawiecki płaci!”

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Paweł Szczotka

Podczas gdy zdecydowana większość samorządowców pokątnie i po cichu narzeka na działania rządu i premiera Mateusza Morawieckiego, radny gminy Zawoja Tadeusz Fujak mówi głośno i wprost, co o tym wszystkim sądzi.

Jednym z ostatnich gorących tematów, i to nie tylko w gminie Zawoja, jest stawka za odbiór śmieci od mieszkańców. Jeszcze pod koniec października Rada Gminy miała głosować nad projektem uchwały o miesięcznej podwyżce za odbiór śmieci z 14 do 16 zł od osoby. Projekt uchwały został jednak wtedy zdjęty z porządku obrad. Po miesiącu sprawa wróciła, a podwyżka wywołała dyskusję. Wójt Marcin Pająk argumentował, że ostatnia podwyżka była cztery lata temu, a i tak stawka po podniesieniu będzie jedną z najniższych w Polsce. Nie przekonało to jednak części radnych. W pewnym momencie poruszono temat spółki komunalnej Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Budownictwa „Zawoja”, w której gmina ma 100 procent udziału (prezesem jest Krzysztof Warmuz). Radny Tadeusz Fujak zaproponował, aby obniżyć o 50 procent uposażenie dla rady nadzorczej tej spółki, w której zasiadają przewodnicząca Marta Koczur-Lot, wiceprzewodniczący Artur Stec i sekretarz Dawid Pierzchała.

Przyjeżdżają raz w roku czy na pół roku z jakiegoś Kopydłowa i robią za niemałe pieniądze. Co oni tam robią?  – dopytywał radny.

Poproszę, aby pana zaproszono na posiedzenie rady nadzorczej. Konsultowałem z prawnikami, czy w ogóle musi być rada nadzorcza. Z przepisów ustawy wynika, że rada musi być. Jeśli są osoby, które chcą zasiadać w radzie nadzorczej, to
chętnie taką osobę powołamy, ale by miała ona odpowiednie uprawnienia – odpowiedział wójt.

Ale radny Tadeusz Fujak nie odpuszczał.

Trzeba powiedzieć jasno, że gros mieszkańców nie wie o spółce i radzie nadzorczej. Ludzie nie wiedzą, co oni robią. Potrzebny jest raport o tym. Dla mnie to jest chore. Niech im Morawiecki płaci! – stwierdził.

Poparł go radny Jerzy Pająk.

Radny ma nieco racji, aby wójt się przyglądnął wynagrodzeniu rady nadzorczej. Nikt nie mówi, aby pracować za darmo,
ale za mniejsze pieniądze – powiedział.

Wójt podkreślił, że spółka i rada nadzorcza skupiają się na trzech głównych tematach, jak gospodarka śmieciowa, kanalizacyjna i wodna.

Jest możliwość, że zrobi się przetarg na odbiór śmieci przez spółkę zewnętrzną, ale gwarantuję, że będzie gwałtowny wzrost cen i gmina nie będzie miała na to wpływu. Przed kilkoma laty było takie założenie w Polsce, aby gminy tworzyły spółki, które odbierałyby śmieci od mieszkańców i przez to było jak najtaniej. Rada nadzorcza to koszt roczny 15 tysięcy złotych. Średnie wynagrodzenie za zasiadanie w radzie nadzorczej wynosi 500 – 650 zł brutto miesięcznie. Takie są stawki. Jak ktoś ma kogoś, kto by pracował za mniej, to proszę o informację – dodał wójt.

Chwilę później radni większością głosów przyjęli podwyżkę za odbiór śmieci od stycznia 2021 roku z 14 na 16 zł. Osoby, które posiadają kompostownik i nie będą oddawać odpadów bio, zapłacą o 2 zł mniej. Natomiast postulat radnego Tadeusza Fujaka, aby to premier Mateusz Morawiecki płacił radzie nadzorczej, pozostał bez echa… Tu warto zauważyć, że roczny koszt rady nadzorczej spółki z Zawoi to nieco mniej niż miesięczne uposażenie premiera.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anna
anna
1 miesiąc temu

do Pana Redaktora .Gratuluje intelektu. Co ma piorun do wiatraka, uposażenie PREMIERA POKSKIEGO RZĄDU porównywać do spółki od śmieci w Zawoi.
ŻENADA!!!

He
He
1 miesiąc temu
Reply to  anna

Poziom ten sam tak jak wszyscy:)))

Milówczon
Milówczon
1 miesiąc temu

Ale z czym jest problem? Połowa domków letniskowych nie płaci bo twierdzą że ich nie ma albo są raz na pół roku- chu…. To kogo obchodzi masz nadany numer domu płac za śmieci. Tyle że większość gmin jest nieudolnie prowadzona i nie mogą tego egzekwowac

Iwona
Iwona
1 miesiąc temu

Czas się wziąć też za diety radnych ! Za co oni biorą takie pieniądze ? Za zdalne uczestnictwo w sesjach ????

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Iwona

No i za strach aby żaden mieszkaniec nie śmiał zarazić wybrańca.

Ali
Ali
1 miesiąc temu

ogromny portret premiera okrasił wiadomości o cenach śmieci nie wiadomo gdzie, oczywiście żeby wylać hejt na rządzących.Towarzysze z lewackiej24pl.kiedy artykuł o sprawie kierowcy ,którego wylano z MZK za wywalenie z autobusu pedalskiej szturmówki?

Jurek
Jurek
1 miesiąc temu
Reply to  Ali

Dobrze że go wywalili. Tylko d****e i ……. dzielą ludzi na lepszych i gorszych, na lepszy sort i gorszy sort.

.
.
1 miesiąc temu
Reply to  Jurek

Już tu dałeś przykład wiele razy jak dzielisz ludzi więc teraz nie udawaj obrońcy tolerancji.

Jurek
Jurek
1 miesiąc temu
Reply to  .

pomyśl

z gminy Radziechowy-Wieprz
z gminy Radziechowy-Wieprz
1 miesiąc temu

A w gminie Radziechowy – Wieprz stawka skoczyła na 28 zł/mc/mieszkańca. Jak się ma kompostownik to chyba 25 zł/mc/osobę. I co ? I możemy skoczyć radnym bo takie są koszty, a gmina nie ma z czego dokładać.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Niech Zawoja chwali poziom cen, podwyżki za ceny za śmieci. Wójt niech zrobi uświadomienie radnych i mieszkańców po co i co robi rada nadzorcza.

BB
BB
1 miesiąc temu

Nie Pan,a Pinokio,certyfikowany przez sąd kłamca,niejaki Polaku.Chory to jest ten pisowski rzad,na głupotę.

kozianin
kozianin
1 miesiąc temu

W mojej wsi za śmieci płaciło się do tej pory 23 zł miesięcznie, prawdopodobnie w tym roku będzie drożej. Nie ma podobno konkurencji i firma z Międzyrzecza robi co chce a śmieci wywiezione być muszą.

Zyga
Zyga
1 miesiąc temu

Panie Tadeuszu Fujaku – “Szpakami Waści za młodu musieli karmić”.
Tak należałoby komplementować radnego, aby podkreślić jego zmyślność.

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Beskidzki brukowiec wyspecjalizował się w cytowniu idiotów.

Oset
Oset
1 miesiąc temu
Reply to  Ewa

…spadł bruk stłoczonych głów…:D

Odwiert
Odwiert
1 miesiąc temu

He,he artykulik może porówna pan pismak do diet radnych .Od cytowania każdej bzdury wypowiadanych przez pseudofachowcow z każdych dziedzin czyli radnych .

YOU
YOU
1 miesiąc temu

Śmieci to są układy mafijne i niech się radny cieszy, że mają po 16 zł bo jak przyjdzie firma zewnętrzna to w ramach porozumienia takich firm zobaczą odpowiednią stawkę. Teren jest podzielony tak żeby żadnej firmie w układzie nie stała się krzywda.

B.Ph.
B.Ph.
1 miesiąc temu
Reply to  YOU

Mafia to nie tylko śmieci to prywatne duże i drobne interesy

iza
iza
1 miesiąc temu

Problem kosztów jest w innym miejscu Nowy Jork zamieszkały 8.3 mln ludności Rada Miasta jednoizbowa 51 RADNYCH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! woj, Śląski zamieszkały 4,5 mln.. radni gminni,powiatowi,Sejmiku,Sejmu,Senatu Eur…….do obliczenia

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  iza

Skomplikowane zadanie do liczenia ale sprawiedliwie.

Oset
Oset
1 miesiąc temu
Reply to  iza

w Nowym Jorku nie ma bolszewików

Polo Cocta
Polo Cocta
1 miesiąc temu
Reply to  Oset

Oset,jesteś ciemny jak tabaka w rogu.Lepiej się nie wypowiadaj.Komunistyczna Partia Stanów Zjednoczonych obecnie liczy około 3000 członków,kiedyś było ich 85000.Udało im się nawet wprowadzić do rady miasta NY dwóch swoich członków.

Wykop
Wykop
1 miesiąc temu
Reply to  Polo Cocta

Tyle to mieszka w Zatoce Czerwonych Świń

Anka
Anka
1 miesiąc temu

przecież to wytyczne UE nie Morawieckiego, żal du## ściska lewakom że ich kochane dziecko UE zrujnowało gospodarki w Europie, patrząc na państwa zarządzane przez lewicę to nic nowego

Bogusław
Bogusław
1 miesiąc temu
Reply to  Anka

Cóż, wytyczne UE są raczej jak “szczepionki” na nieudolność i niekompetencję rządzących środowisk prawicowych i gdyby były stosowane mielibyśmy mniej kłopotów codziennych a i środowisko w lepszym stanie, jak pokazują stany gospodarek sąsiednich Państw będących członkami UE.

Oset
Oset
1 miesiąc temu
Reply to  Bogusław

Jutro czas iść w pole książę Bogusławie,….jutro niedźwiedzia szczuć będziem.