Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

To kwestia godzin? Ostrzeżenie przed burzami z gradem i podtopieniami!

Grafika: IMGW

Dzisiaj w całym regionie należy spodziewać się burzowej pogody. Może też spaść grad. Synoptycy ostrzegają ponadto przed gwałtownym wzrostem poziomu wód.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia dotyczące niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Dotyczą całego regionu.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW.

– Burze jeszcze nie występują, ale w ciągu najbliższych godzin konwekcja będzie się rozwijać. Burze powinny się pojawić w ciągu najbliższych 2-4 godzin. Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany – powiadomiono tuż przed południem w kolejnym komunikacie.

Jednocześnie tuż przed południem wydano ostrzeżenie hydrologiczne dla całego regionu. – W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych – czytamy w serwisie IMGW. – Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) – uzupełnia Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kłamczuchy
kłamczuchy
3 miesięcy temu

Ja cały czas czekam na deszcz w całym regionie, od poprzedniej informacji na B24 – 6.06.

ach ci synoptycy Krakusi
ach ci synoptycy Krakusi
3 miesięcy temu

Mowa o całym regionie a pokazano mapę powiatu Bielsko Biała. Rolnicy, ogrodnicy czekają w całym regionie na deszcz, ale nie na grad, podtopienia no i muszą przyjąć co będzie. A miało być i wcześniej.