Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka

Tragedia zatrzymana w kadrze…

Fot. Krzysztof Marciniuk

Mija 47 lat od tragicznego w skutkach pożaru rafinerii nafty w Czechowicach-Dziedzicach. Ogniowy żywioł szalał 26 czerwca 1971 roku. Zginęło wówczas 37 osób: strażacy zawodowi i ochotnicy, żołnierze, pielęgniarki.

Tę tragiczną rocznicę upamiętnia wystawa autorstwa Michała Kobieli, pt. „Pamiętamy, będziemy pamiętać…”, dokumentująca pożar w czechowickiej rafinerii. Na 50 planszach zawarto fotografie i dokumenty z tego okresu.

Pierwszy na miejscu pożary był dziennikarz “Kroniki Beskidzkiej” Tadeusz Patan, który wykonał unikatowe dzisiaj fotografie, za pomocą  aparatu prezentowanego na wystawie. Dopełnienie stanowią artykuły z “Kroniki Beskidzkiej” i innych regionalnych gazet oraz dwa bogato ilustrowane albumy.

21 września ekspozycja trafiła do Sali Konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Przed wieczornym wernisażem w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Cieszynie Bobrku, odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar pożaru. Wystawa czynna jest do połowy października. Zawitała nad Olzę dzięki staraniom Zarządu Miejskiego ZOSP RP z prezesem Czesławem Dropczyńskim i druhów z OSP Cieszyn Bobrek z prezesem Pawłem Przybyło

Patronat medialny sprawują Regionalny Portal Informacyjny “beskidzka24.pl”, „Kronika Beskidzka” i „Głos Ziemi Cieszyńskiej”.

Autorem fotoreportażu jest Krzysztof Marciniuk.

google_news