Porady i inspiracje

Transport towaru dla przedsiębiorców

Konieczność transportu przesyłek stanowi nieodłączną część bardzo wielu firm i biznesów. Dla małych przedsiębiorców o niewielkich potrzebach, możliwych do zaspokojenia przez klasyczne firmy kurierskie, nie jest to duży problem. Co jednak kiedy musisz mierzyć się z wysyłaniem nie pojedynczych paczek, lecz setkami bądź tysiącami kilogramami, które należy przetransportować z jednego miejsca do drugiego?

W przypadku niektórych bardzo dużych firm, najlepszym rozwiązaniem będzie własny oddział zajmujący się transportem, wyposażony we własne samochody, kierowców i cały system oraz architekturę niezbędną do tego typu przedsięwzięcia. Jednak dla większości firm najlepszym rozwiązaniem będzie oddelegowanie kwestii transportu do zewnętrznej firmy, zajmującej się konkretnie tym jednym aspektem i obsługującej wiele różnych podmiotów.

Formy transportu

Istnieje wiele możliwości transportu towarów z jednego miejsca do drugiego, a firma spedycyjna to nie tylko ciężarówki. Alternatywą dla poruszających się zwykle autostradami ciężarówek, są spedycja morska, lotnicza i kolejowa. Każde z tych rozwiązań ma swoje i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem wyboru. Fracht lotniczy to wybór wiążący się z szybkością i niezawodnością pozostawiająca konkurencyjne rozwiązania daleko w tyle. Istotny jest tu również krótki czas zaangażowania kapitału, co jest szczególnie istotne w przypadku towarów sezonowych oraz farmaceutyków.

Spedycja morska stanowi atrakcyjne rozwiązanie szczególnie dzięki korzystnych w stosunku do pozostałych rozwiązań kosztów. Szczególnie atrakcyjna w przypadku transportu bardzo dużej ilości towaru. Warto pamiętać, że spedycja morska to nie tylko transport o zasięgu międzykontynentalnym – przesyłki kontenerowe spedytowane są również na krótszych trasach.

Spedycja kolejowa to sprawdzona i pewna alternatywa dla transportu drogowego, zalecane w przypadku dalekich odległości oraz dużego tonażu. Idealnie nadaje się do transportu materiałów sypkich. Zarówno w przypadku spedycji kolejowej, jak i pozostałych rozwiązań, firma zajmującą się transportem zwykle oferuje możliwość śledzenia swoich transportów, na przykład za pomocą strony internetowej lub dedykowanej temu aplikacji na telefon.

Logistyka i magazynowanie

Firmy transportowe często oferują szeroki i bogaty zestaw usług związanych z logistyką oraz magazynowaniem. Wchodzi w nie między innymi transport, załadunek i rozładunek, składowanie i przechowywanie towaru, raportowanie stanów magazynowych, czy też paletyzowanie towaru lub jego przeładunek.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments