Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

“Trwajmy w tradycji”. Czeka nas wyjątkowy Tydzień Kultury Beskidzkiej

Fot. Paweł Szczotka

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej – największa impreza góralska w kraju – w 2020 roku odbędzie się pod hasłem „Trwajmy w tradycji”. Potrwa 9 dni, od 25 lipca do 2 sierpnia. Ponownie przekonamy się, jak góralski folklor mocno łączy ludzi. Tym razem uczestnicy spotkają się przede wszystkim w Internecie, ale nie tylko…

Widzowie będą mogli wygodnie rozsiąść się w fotelu, aby przez 9 dni oglądać na profilu facebookowym TKB albo kanale YouTube rozmaite materiały filmowe, również transmitowane na żywo. Planowane są liczne koncerty, zarówno zupełnie nowe, jak i archiwalne, oraz warsztaty, pokaz strojów, reportaże, gotowanie na polanie, wywiady z ludźmi TKB. Pomysłów jest mnóstwo. Można się więc spodziewać wielu ciekawostek, które m.in. ukazują festiwalowe kulisy.

Czy planowane są jakieś wydarzenia poza Internetem? Taką możliwość dopuszczają obecnie niektóre estrady, szczególnie w Wiśle, Szczyrku i Żywcu. – Tak, są takie plany – stwierdza Lesław Werpachowski, dyrektor ROK w Bielsku-Białej, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB. – Co uda nam się zrealizować, będzie jednak zależało nie tylko od nas, ale również od sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń, a przecież nie wiemy, jakie one będą pod koniec lipca. My ze swej strony dołożymy wszelkich starań, aby to wielkie święto tradycji i folkloru, jakim jest TKB, i w tym roku cieszyło serca mieszkańców i naszych gości.

– Chcielibyśmy zorganizować, o ile będzie to możliwe, m.in. koncerty weekendowe w pięknych, górskich plenerach oraz na Placu św. Jakuba, które dodatkowo będą streamingowane. Jest to jednak wstępny projekt i może ulec zmianie – mówi Sabina Bugaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku.

Z kolei estrada żywiecka zaprosi widzów na dwudniowe wydarzenie zlokalizowane na dziedzińcu Starego Zamku i na terenie parku, gdzie rozmieszone będą stoiska ludowych twórców. Mowa jest także o koncertach kapel oraz warsztatach rękodzieła i sztuki ludowej. Wszystko jednak jeszcze może się zmienić.

Sceny w Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej skłaniają się jednak głównie w stronę działań internetowych. Estrada w Oświęcimiu organizuje m.in. nagranie koncertu Folkowe Klimaty z udziałem zespołu Turnioki. Maków Podhalański przygotowuje program wraz z lokalnymi zespołami regionalnymi oraz twórcami ludowymi, podobnie Istebna. Jak zapowiada z kolei Katarzyna Sporek z ujsolskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, wspaniałe, wysokie ognisko, które od lat zdobi TKB, zapłonie i w tym roku, podczas internetowych, jednodniowych 42. Wawrzyńcowych Hud. Natomiast organizatorzy 73. Gorolskigo Święta w czeskim Jabłonkowie poinformowali, że chociaż wydarzenie zostało odwołane, jednak także całkowicie nie zniknie. Przenosi się do sieci, gdzie zobaczymy m.in. retrospektywne reportaże.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kjh
kjh
3 lat temu

No problem, na*****my się przed kompem