Wydarzenia Bielsko-Biała

Trzy godziny dyskusji o spalarni. Kto kogo przekonał?

Instalacja termicznego przekształcania odpadów w Białymstoku

Spotkanie tak zwanej Rady Interesariuszy w sprawie budowy w Bielsku-Białej spalarni śmieci trwało niemal trzy godziny. Organizatorzy zapewniają, że było merytoryczne i oparte na szczegółowych danych. Pytanie brzmi, czy coś z tego wyniknie?

W obradach uczestniczyli Jakub Bator, członek zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK), zarządzający Ekospalarnią Kraków oraz Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Jakub Bator podkreślił, iż instalacje termicznego przekształcania odpadów nadal powstają w Europie (m.in. w Irlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii), przekonywał, że nie odchodzi się od nich (tak często twierdzą przeciwnicy spalarni). – Mamy do wyboru: budowę ekospalarni albo rozwój mafii śmieciowej – mówił Bator. Dodał, że ten, kto posiada instalację termicznego przekształcania odpadów – ma na nią wpływ, decyduje np. o cenie za odpady. – Jeśli nie wybudujemy takiej instalacji – zrobi to sąsiad. Pytanie: czy zrobi to dobrze i bezpiecznie? – pytał.

Szymon Cegielski stwierdził, że mitem jest, jakoby ekospalarnie nie były dopełnieniem gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. – Nawet przy 65% recyklingu, który jest jednym z podstawowych celów gospodarki o obiegu zamkniętym, powstaje strumień odpadów, których nie można poddać recyklingowi. Większość z nich można – z pożytkiem dla miejscowości wytwarzających odpady – przetworzyć termicznie w lokalnych instalacjach.

Na obszarach Polski, gdzie nie istnieją instalacje termicznego przekształcania odpadów, problem wszystkich pozostałości, które nie mogą być poddane recyklingowi, pozostaje na razie nierozwiązany. Ekospalarnia to instalacja końcowa, dzięki której nie tylko następuje istotna redukcja masy odpadów ze 100% do 30%, ale dodatkowo zapewniony jest odzysk energetyczny – tłumaczył.

Goście z Krakowa i Poznania podkreślali korzyści z odzysku energii cieplnej i elektrycznej dla swoich miast.  Zapewniali też o bezpieczeństwie instalacji. Przekonywali, że spalarnie nie przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza w miastach.

Więcej o tej dyskusji będzie można przeczytać w kolejnym numerze “Kroniki Beskidzkiej”.

 

Energylandia - praca 2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
STOP SMALARNI
STOP SMALARNI
2 miesięcy temu

W kraju jest tylko 7 spalarni. Bielsko z najgorszym powietrzem w europie nie powinno być miejscem inwestycji spalarni – to sprawa województwa. Kolejna sprawa to fakt próby umieszczenia tej instalacji blisko ludzkich mieszkań, z wiatrami, które całe zanieczyszczenie kierować bedą w stronę miasta.

Przypadek ?
Przypadek ?
2 miesięcy temu

Zauważyliście, że ludzie z PO ( KO ) typu prezydent Bielska, burmistrz Żywca mają takie same plany w sprawie budowy “ekologicznych” spalarni ? To przypadek ? Nie sądzę. Jak to jest “ekologiczna” spalarnia? Bo nie rozumiem. Najlepiej po prostu nie produkować śmieci, więc nie trzeba ich będzie palić.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Przypadek ?

To nie przypadek, to zmowa musi być aby nie produkować w ogóle śmieci.

Lucyfer
Lucyfer
2 miesięcy temu
Reply to  Przypadek ?

Proponuję aby każdy zaczał od siebie

Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu
Reply to  Przypadek ?

Nie to nie przypadek. PiS chce zaklinać rzeczywistość reszta rozwiązywać problemy!

Marcin
Marcin
2 miesięcy temu

Kolosalnie droga inwestycja której Bielsko nie potrzebuje! Nawet wg oficjalnych danych Bielsko jest w stanie zapełnić tylko 20% mocy przerobowych tej spalarni. Reszta będzie zwożona z innych miejscowości. Ani to nie rozwiąże problemów miasta ze śmieciami ani nie spowoduje spadku cen wywozu śmieci (nie spowodowała w żadnym mieście w którym ją wybudowano). To tylko i wyłącznie ma być maszynka do zarabiania pieniędzy z palenia śmieci z obcych miast kosztem masy niedogodności (np. kawalkady śmieciarek) i wieloletniego i ciągłego podtruwania swoich mieszkańców. A budowanie takiego obiektu tak blisko osiedli (w tym także nowych) to po prostu nóż w plecy tamtejszym mieszkańcom.… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu

Wydaję się, że przy obecnych cenach za składowanie odpadów oraz ilości w jakiej je produkujemy eko-spalarnia to bardzo sensowne rozwiązanie, stawiając jako wzór Kraków. Dodatkowo z tego można otrzymywać ciepło do ogrzewania bloków czy domów. Szkoda że ludzi ciężko jest przekonać do tego typu inwestycji, bo są tacy co będą protestować dla samej zasady. Z drugiej strony czy po wybudowaniu spalarni będzie taniej – przy segregacji też miało być taniej, ekologiczniej, a ile jest produkowanych worków do śmieci i do ich segregacji, odbioru tak jak w gminie Kozy gdzie frakcja żółta czyli plastik nie może być oddawany w kubłach (ekologicznie)… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Cena spalonej tony śmieci to koszt budowy instalacji, wysokiej i ciągle rosnącej opłaty za emisje co2, utylizacji odpadów bardzo toksycznych, pensji dla interesariuszy, koszty działalności i jeszcze wiele innych…skutek jeden jak w Poznaniu i innych miastach, czyli wzrost kilkukrotny za śmieci oraz dodatkowo smród i dioksyny rakotwórcze w okolicy, nasilenie smogu, który już jest najgorszy w Europie..Pomyśl Paweł,chyba że ci płacą za pissanie tych komentarzy…

Kamil
Kamil
2 miesięcy temu

jak rządziło PO to nikt się nie pytał o ekologię i zwozili do nas wszystko, nawet odpady radioaktywne, teraz spalarnia to konieczna rzeczywistość i eko świry znów mają problem,

Heniek
Heniek
2 miesięcy temu
Reply to  Kamil

A teraz już nie wożą ??? Synu słabo cię reżimowa tv informuje.

Kamil
Kamil
2 miesięcy temu
Reply to  Heniek

Słabo. Tylko że oglądam tvn. Bajkowa Telewizja Disneya 😀

edward pilich
edward pilich
2 miesięcy temu
Reply to  Kamil

A za pisu to nie zwożą śmieci jeszcze więcej

Adam
Adam
2 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Argumenty żadne, a obrażą Pan tylko trzeźwo myślących…

Monika
Monika
2 miesięcy temu

Pamiętam że parę lat temu była delegacja oglądać spalarnię w Wiedniu centrum miasta i był zachwyt cały Świat tak robi są filtry pod kontrolą wysoka temperatura i jest ok ale niech lepiej całe BB zasypią śmieciami i będzie spokój.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Monika

Można mieć wątpliwości czy po wybudowaniu spalarni B.B. i okolice nie będą zasypane śmieciami. Aby było czysto chyba nie trzeba spalarni a rozszerzone inne działania.

orWell
orWell
2 miesięcy temu

Od zawsze przetwarzamy termicznie odpady w naszych piecach…

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  orWell

Właśnie o tym mówi interesariusz z Poznania, że wybudowane spalarnie przez sąsiadów nie wiadomo czy są wybudowane dobrze i bezpiecznie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

O jaką spalarnię w dyskusji chodziło (w którym miejscu – na zdjęciu pokazana jest spalarnia w Białym Stoku?). Interesariusz to jest zapewne interesant tylko trochę więcej, zaangażowany interesant gdzie się wydaje, że może więcej. A jeśli jest w Radzie to już max. Dziwne w jakim zakresie goście z Krakowa, Poznania są interesariuszami spalarni z zamiarem budowy chyba w B.B w domyśle.

BKS
BKS
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Jeden jedyny komentarz i kto to???Oczywiscie Hermenegild wszechwiedzacy.Odechciewa mi sie czytac beskidzka z powodu tego maniaka.Bezrobocie i brak pomyslu na zycie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  BKS

Jeden jedyny komentarz? jak póki co są 3 i jest otwartość na inne. Jeśli czytasz B24 dla komentarzy a nie masz zdania na temat artykułów – taki urok.

ZEUS
ZEUS
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

I jabcok pod GSem! JE8AĆ lewacka24! P.S. I nigdy nie kupię kroniki beskidzkiej.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  ZEUS

Po co kupować znienawidzone piśmidło?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  BKS

Osobniku o wielu nickach a najdłużej niegdyś “inżynier”, co jeszcze wymyślisz aby wykurzyć Hermenegildę z forum? Jeśli wycofasz się z czytania (i komentowania) B24 – tylko pożytek.