Wydarzenia Cieszyn

„Twardziele” aktywnie wypoczywali na górskich szlakach

Rajd “Twardzieli” Fot. PTTK “Beskid Śląski”

Po raz 49. turyści z Cieszyna i okolic spotkali się na Górskim Rajdzie Koła PTTK nr 30 “Twardziele”.

Niedziela, 4 czerwca, przywitała nas słoneczną pogodą, która zachęciła 104 dorosłych turystów oraz 21 dzieci do pieszej wędrówki po beskidzkich szlakach pasma Czantorii i Stożka, stanowiących jedno z głównych pasm naszego Beskidu Śląskiego. Tym razem na metę rajdu wybrano schronisko na Soszowie, które zeszłego roku obchodziło jubileusz 90-lecia powstania.

Tradycyjnie impreza miała charakter wielopokoleniowy. Najmłodszy uczestnik rajdu liczył sobie tylko 2,5 roku i został przyniesiony przez tatę w nosiłkach, a najstarsza uczestniczka miała ponad 85 lat. Znany slogan, że „turystyka łączy pokolenia” w przypadku tego rajdu został zrealizowany w 100 proc. Na mecie rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali plakietkę rajdową oraz bloczek na posiłek – wspaniały żurek serwowany przez schroniskową kuchnię.

Przybyli na rajd turyści dzielili się wspomnieniami z poprzedniego sezonu oraz turystycznymi planami na rok bieżący. Jak co roku dziećmi zajęła się wykwalifikowana kadra pedagogów, która nadzorowała wykonywanie wycinanek oraz rysunków. Większe dzieci miały do swojej dyspozycji kolorowe puzzle o różnym stopniu trudności. Wszystkie dzieci otrzymały certyfikat uczestnictwa w rajdzie oraz nagrody i słodycze.

Na dorosłych uczestników rajdu czekały atrakcyjne konkursy, w których trzy pierwsze miejsca były uhonorowane dyplomami oraz bardzo atrakcyjnymi nagrodami z turystycznej branży. Najcelniejsze oko w konkursie strzelania z pistoletu pneumatycznego mieli: Kinga Konior (25 pkt), Andrzej Krzywoń (25 pkt) i Stanisław Pawlik (24p kt). W zawodach strzeleckich uczestniczyło 50 dorosłych uczestników rajdu. Najlepszym cieślą we wbijaniu gwoździ dziurawym młotkiem okazali się: Zdzisław Suchy (63 mm wbitego gwoździa), Paweł Klajsek (57 mm), Wojciech Korecki (49 mm). W konkursie uczestniczyły 33 osoby.

Najszybciej puzzle wykonane z mapy Beskidu Śląskiego ułożyli: Monika Korecka (77,41 sek.), Adam Ślęczka (90,66 sek.), Agnieszka Domagała (111,97 sek.). Mapę układało 11 osób.

Największą wiedzą o regionie wykazali się: Henryka Tomaszczyk (17 pkt na 20 możliwych), Joanna Zmarzły (16 pkt), Katarzyna Stafińska (15 pkt). Z pytaniami przygotowanymi przez przewodnika Henryka Więzika zmierzyło się tylko 9 osób, które wykazały się dużą wiedzą o naszym regionie. Ostatnim aktem 49 edycji rajdu była pamiątkowa fotografia wykonana przez Katarzynę Brzuskę.

Organizatorzy już dzisiaj zapraszają na jubileuszowy, 50. rajd w przyszłym roku. O jego terminie oraz  miejscu mety przypomnimy z miesięcznym wyprzedzeniem, ale już dzisiaj zarezerwujcie swój czas na niedzielę, 2 czerwca 2024 roku. Na mecie rajdu na pewno będzie się dużo działo.

google_news