Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Tworzenie sklepów internetowych – jak stworzyć atrakcyjny sklep internetowy?

Dzisiaj klienci odwiedzający sklepy internetowe mają znacznie wyższe wymagania niż jeszcze pięć lat temu. Wymagania dotyczą produktów, ich cen, jakości ale i również funkcjonowania i wyglądu sklepu internetowego. Rozwój e-commerce jest pobudzany nie tylko przez rozwój technologii ale również przez konkurencję. Każdy chce obsłużyć klientów na najwyższym poziomie tak by nowy klient stał się stałym klientem. Dzisiaj omówię szerzej zagadnienia związane z tworzeniem sklepu internetowego.

Tworzenie sklepu internetowego – od czego zacząć?

Skoro rynek jest pełny działających sklepów internetowych, które cały czas ze sobą konkurują, ulepszają się to czy możliwe jest otworzenie kolejnego nowego? Przecież istniejące sklepy internetowe cały czas się rozwijają w jaki sposób można je dogonić i czy to jest w ogóle możliwe? Odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. To prawda że sklepy internetowe się rozwijają. Rozwijają się głównie na bazie własnych doświadczeń i obserwacji konkurencji. Firma działająca w sieci widzi że konkurencja wprowadza jakąś ciekawą funkcję, ciekawe rozwiązanie graficzne i zaczyna podobne rzeczy wdrażać u siebie. Podobnie jest doświadczeniem. Obsłużenie klienta wymaga jakiejś funkcji więc firma ją wdraża. Jeżeli klientom się spodoba dane rozwiązanie, konkurencja wdroży je również. W skrócie. Otwierając nowy sklep internetowy zaczynamy od analizy rynku, zwłaszcza konkurencji. Zwracamy zwłaszcza na charakterystyczne funkcje dla danej branży. One zazwyczaj wynikają z wieloletniego doświadczenia, które możemy przełożyć do swojego nowego biznesu. W studiu Design Cart, proces tworzenia sklepu internetowego zaczyna się właśnie od analizy.

Szata graficzna sklepu internetowego

Szata graficzna to pierwszy najważniejszy element na sklepie internetowy. Za nim użytkownik przejdzie do oferty produktowej, zobaczy same produkty i ich ceny, widzi szatę graficzną, kolorystykę, styl, estetykę. W przypadku sklepów internetowych szata graficzna może spowodować, że użytkownik pomimo nawet nie co wyższych cen zdecyduje się na zakup, lub przejdzie do konkurencji. Estetykę oraz ogólny styl wyglądu sklepu internetowego narzucane są przez kilka czynników. Są nimi ogólne trendy graficzne, w internecie jak choćby Flat Design, rozwój technologi internetowych jak na przykład powstanie języka HTML5 czy CSS3 oraz wiodące, znane marki.

Znane marki wpływają na design innych sklepów internetowych bardziej subtelnie. Użytkownicy, sklepy internetowe na które wchodzą mimowolnie porównują do sklepów internetowych znanych firm bo te kojarzą się bardziej z zaufaniem, jakością czy profesjonalną obsługą. Sklepy mające podobną estetykę do tych wiodących są traktowane na równi lub prawie równi z nimi. Daje to szansę mniejszym firmą budowanie swego wizerunku w sieci. Są branże gdzie gdzie jest akceptowany jedynie jeden styl, przykładem tutaj mogą być sklepy internetowe mody ślubnej.

Podsumowując szata graficzna sklepu internetowego powinna wykorzystywać najnowsze dostępne technologie, oscylować wokół panujących stylów webowych oraz estetycznie nie ustępować wielkim graczom, w sieci.

Sklepy internetowe – inspiracje

Analiza konkurencji ma jeszcze jeden ciekawy aspekt – potrafi inspirować. Planując założenie sklepu internetowego powinniśmy na podstawie analizy konkurencji zebrać te najlepsze cechy i pod względem funkcjonalny i pod względem wizualnym. Dzięki temu nasz projekt zyskuje wartość wieloletniego doświadczenia zarazem wyprzedzając konkurencję lub przynajmniej stawiając projekt na równi z nią. Dobrym pomysłem przy tworzenie sklepu internetowego jest inspirowanie się projektami również poza branży. Pamiętajmy, że w każdej branży konkurencja pracuje nad co raz lepszymi funkcjami, stylami graficznymi, oglądając sklepy internetowe np. w katalogach stron internetowych, czy działach portfolio firm interaktywnych możemy natrafić na projekty, które przyjęły by się i w naszej branży.

Podsumowując, przy tworzenie sklepów internetowych najważniejsza jest analiza, konkurencji, innych sklepów spoza branży. Dzięki analizie uzyskujemy doskonały obraz sytuacji na rynku e-commerce w sferze panujących trendów, webowych, funkcjonalności czy nawet jakości obsługi klientów. Tworząc dobrą analizę jesteśmy wstanie stworzyć sklep internetowych już na starcie wyprzedzający konkurencję.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments