Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle rusza już w ten weekend!

Fot. z arch. UM w Wiśle

Już w najbliższą sobotę, 30 lipca o 15.00, przez Wisłę przejdzie barwny korowód z zespołami folklorystycznymi z całego świata. To symboliczny początek „najdłuższego tygodnia w roku” – Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na miłośników folkloru czekają występy kilkudziesięciu zespołów, jarmark, warsztaty, koncerty przy szlakach górskich i wiele innych atrakcji.

30 lipca, po przejściu korowodu, nastąpi w amfiteatrze uroczyste rozpoczęcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a tuż potem na scenę wkroczą zespoły muzyczne z Polski, Chorwacji i Wysp Zielonego Przylądka. Także w sobotę na wszystkich gości Tygodnia Kultury Beskidzkiej czeka góralska potańcówka przed amfiteatrem i wiele atrakcji, które jak co roku przyciągną do Perły Beskidów tłumy gości.

– Bardzo serdecznie zapraszam na tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej, tym bardziej, że wydarzenie po przerwie wraca w pełnym wymiarze. Występy zespołów z Polski, ale też zagranicznych, to okazja do tego, żeby spotkać się z folklorem z całego świata i skosztować wyśmienitej kuchni – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Fot. z arch. UM w Wiśle

To już 59. edycja tego największego i najstarszego w Polsce festiwalu folklorystycznego. Oczywiście oprócz codziennych koncertów w amfiteatrze, czeka nas szereg atrakcji dodatkowych. Jak co roku, w Wiśle będą się także odbywały dopołudniowe koncerty na małej scenie, która znajduje się na placu Hoffa. Co więcej, góralska muzyka trafi także na górskie szlaki.

– Oczywiście sercem Tygodnia Kultury Beskidzkiej będzie jak co roku centrum Wisły, ale chcielibyśmy zaprosić do poznania naszego folkloru także turystów spotkanych na szlakach. 2, 3 i 4 sierpnia zapraszamy wszystkich na koncerty „Po gróniach śpiywani”, które odbędą się przy schroniskach górskich na Soszowie i na Przysłopiu pod Baranią Górą oraz na Skolnitym. Szczegóły, podobnie jak cały bardzo bogaty program tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej można znaleźć na stronie internetowej Wisły oraz na naszym Facebooku – mówi Katarzyna Czyż Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Fot. z arch. UM w Wiśle

Jak co roku na pewno dużym zainteresowaniem będzie cieszył się jarmark. Na placu Hoffa znaleźć będzie można rękodzieło artystyczne i twórców ludowych, natomiast w parku Kopczyńskiego znajdą się stoiska gastronomiczne oraz handlowe. Także w tym roku wspólnie będzie można wybrać najpiękniejsze stoisko Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Każdy odwiedzający jarmark będzie mógł zagłosować i wybrać swojego faworyta.

Szczególnym punktem programu tegorocznych koncertów w amfiteatrze będzie widowisko muzyczne „Siła tradycji”, podczas którego wystąpią Kapela Maliszów, Bree, Tekla Klebetnica i Symfonia Beskidzka – projekt artystyczny znanego beskidzkiego muzyka, Zbigniewa Wałacha. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się także zakończenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W niedzielę, 7 sierpnia, oprócz koncertu, podczas którego usłyszmy zespoły m.in. z Wisły, Szczyrku, Istebnej, ale także z Węgier i Turcji, czeka nas także druga edycja konkursu na „Najszwarniejszego Górala” oraz ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze stoisko jarmarku.

Fot. z arch. UM w Wiśle

google_news