Wydarzenia Cieszyn

W Cieszynie sięgną do starych dokumentów i przyjrzą się rzemieślniczym cechom

Fot. z arch. Książnicy Cieszyńskiej

Zgodnie z tradycją w ostatni piątek miesiąca, tym razem 29 lipca o 17.00, w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Wykład zatytułowany „Cechy cieszyńskie w świetle dokumentów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego” poprowadzi Aleksandra Golik-Prus.

Przybliżeniu obrazu życia członków cechów cieszyńskich towarzyszyć będzie prezentacja najciekawszych cechowych dokumentów, wybranych z zespołu archiwaliów PTL. Staną się one podstawą do zilustrowania struktury cechów, drogi do uzyskania tytułu majstra czy przybliżeniu pojęcia „majstersztyk”. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się, ile trwała nauka zawodu, jakie były obowiązki ucznia i czeladnika czy jakiego stroju wymagano od rzemieślników.

Dokumenty dotyczące cechów cieszyńskich wchodzą w skład zespołu Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, podzielonego na 45 wiązek tematycznych. Zespół ten obejmuje dokumenty związane z kulturą materialną i duchową Śląska Cieszyńskiego, z których bogactwa i różnorodności naukowcy czy badacze amatorzy korzystali w niewystarczającym stopniu, co wynikało również z powodu starego (kartoteka manualna) aparatu wyszukiwawczego.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments