Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

„Viva il canto” znów w Cieszynie! Jubileuszowa edycja festiwalu pełna atrakcji

Zemsta nietoperza. Fot. Krzysztof Bieliński

Doskonale znany mieszkańcom Cieszyna Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” wraca we wrześniu po pandemicznej przerwie. W ramach 30. jubileuszowej edycji zaplanowano koncerty z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych artystów oraz kultowy już spektakl „Zemsta nietoperza”. Sprzedaż biletów ruszyła!

– Między 10 a 16 września, na zakończenie lata, spotkamy się, tradycyjnie, w Cieszynie, by na kilka dni zaczarować miasto śpiewem. Nie zabraknie największych operowych hitów, muzyki oratoryjnej, ale także lżejszych form, które z pewnością ucieszą szersze grono odbiorców – zapewniają organizatorzy.

Zemsta nietoperza. Fot. Krzysztof Bieliński

Pełny program wydarzenia zobaczyć można na stronie www.vivailcanto.pl. Warto zwrócić uwagę na wspomnianą już „Zemstę nietoperza”, znakomitą inscenizację słynnej operetki króla walca, Johanna Straussa, w reżyserii Henryka Konwińskiego. Spektakl zrealizowano w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1993 roku i z powodzeniem wznowiono w 2020 z udziałem nowej obsady. W cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza zaprezentowany zostanie 13 września o 18.00.
Festiwal „Viva il canto” zawsze słynął z realizowanych z rozmachem koncertów galowych. Nie inaczej będzie w tym roku. 16 września o 18.00 w cieszyńskim teatrze zabrzmią znane i uwielbiane przez wszystkich utwory z oper takich jak „Tosca”, „Aida”, „Traviata”, „Carmen”, „Cyganeria”, „Nabucco”, „Don Carlos” czy „Turandot”. Nad Olzą wykona je ponad stu artystów. – Od pierwszej chwili emocje będą rosły, nie pozwalając zaczerpnąć głębszego oddechu, aż do zjawiskowego finału – zapewniają organizatorzy. Do wyjątkowego koncertu zaproszeni zostali Orkiestra i Chór Opery Śląskiej oraz wyśmienici soliści: Aleksandra Borkiewicz i Izabela Matuła (sopran), Bernadetta Grabias (mezzosopran), Mykhailo Malafii i Mateusz Zajdel (tenor), Stepan Drobit (baryton), Grzegorz Szostak (bas). Orkiestrę i chór poprowadzi Igor Dohovič.

Koncert galowy. Fot. Maksymilian Rychły

„Viva il canto” to także bezprecedensowe muzyczne spotkania oraz prawykonania i ich również nie zabraknie we wrześniu. Podczas koncertu „Daleko został cały świat…”, uświetniającego przypadającą w tym roku 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, 14 września o 18.00 w Domu Narodowym zabrzmią utwory nie tylko Szymanowskiego, ale także Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz – premierowo – „Suita na tematy Karola Szymanowskiego”, skomponowana przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę, organologa i organmistrza, Tomasza Orlowa.

Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” organizowany jest w Cieszynie od 1992 roku. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. Zróżnicowana oferta festiwalowa adresowana jest do starszej i młodszej publiczności, do wytrawnych melomanów i do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć muzyczną przygodę, do wszystkich, którzy kochają śpiew.

Koncert galowy. Fot. Maksymilian Rychły

google_news