Wydarzenia Oświęcim

Tysiące na zabytki

Fot. UM w Oświęcimiu

W Urzędzie Miasta w Oświęcimiu podpisano umowy na dofinansowanie renowacji zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie grodu nad Sołą.  Na dotacje do zabytków w tym roku miasto przeznaczyło 70 tys. zł.

Pozwolą one przeprowadzić kolejne prace przy Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Cześć z nich wykorzysta Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego na remont budynku magazynowego dawnego Monopolu Tytoniowego. – Od wielu lat wspieramy finansowo odnawianie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W tym roku podjęliśmy decyzję o wsparciu zarówno Zakładu Salezjańskiego, jak  i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Cieszymy się, że pieniądze z budżetu miasta pomagają przywrócić blask dawnym obiektom, które stają się wizytówkami miasta – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Poza nim umowy parafowali ks. Dariusz Bartocha, dyrektor Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu, prof. Witold Stankowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Justyna Kuglin, kwestor PWSZ oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

– Rozpoczęliśmy remont największego budynku w obrębie kampusu naszej uczelni. Jest to budynek historyczny, wpisany do rejestru zabytków, ale będzie służył uczelni na czasy XXI wieku – mówi prof. Witold Stanowski, rektor PWSZ. Jak wyjaśnia powstaną tam centra kształcenia inżynieryjnego, medycznego, nowoczesna biblioteka, pracownie i laboratoria oraz pomieszczenia multimedialne. – Mamy wiele prac związanych z zachowaniem całego wizerunku budynku. Stąd te pieniądze chcielibyśmy przeznaczyć na te elementy zabezpieczenia historii tego obiektu. Nie ukrywam, że jest to bardzo duża inwestycja, sięgająca wielu milionów złotych. Ale każda dotacja bardzo nas cieszy. Tym bardziej dziękujemy, że miasto zauważa to co robimy, bo jest to nasza wspólna uczelnia. Jedna w mieście, jedna w Polsce uczelnia, która nosi imię rtm. Witolda Pileckiego – podkreśla.

Salezjanie przekazaną przez miasto dotację  wykorzystają na prace przy Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. W planach jest remont dolnej części elewacji ceglano – kamiennej z dekoracją architektoniczną, konserwacja portalu kamiennego oraz drzwi wejściowych do kościoła i kancelarii, a także naprawa schodów. Jak wyjaśnia ks. dyrektor Dariusz Bartocha jest to już piąty etap inwestycji, który pozwoli zakończyć prace od frontu kościoła. Salezjanie planują w kolejnych latach odświeżyć kościół od strony placu.  Zakres prac jest ogromny. Jeśli uda się pozyskać dodatkowe pieniądze z unijnych projektów to odnowiony zostanie również plac przed kaplicą św. Jacka.

google_news