Porady i inspiracje Bielsko-Biała Na czasie

Ubezpieczenie AC (autocasco) – co obejmuje?

Większość kierowców ogranicza się do wykupienia obowiązkowego OC, rezygnując z autocasco. Tymczasem jest to ważna polisa, w ramach której można oczekiwać znacznie szerszego zakresu ochrony. Dowiedz się, co obejmuje.

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do polisy OC, jest nieobowiązkowe. I między innymi z tego powodu wielu kierowców rezygnuje z niego. Warto jednak podkreślić, że autocasco zapewnia znacznie lepszą ochronę – dotyczy bowiem wyłącznie ubezpieczanego pojazdu.

Ubezpieczenie AC – jaki ma zakres ochrony?

OC – chociaż zabezpiecza interesy ubezpieczającego – w rzeczywistości chroni osobę poszkodowaną. Natomiast ubezpieczenie AC działa na innej zasadzie – w tym przypadku należne odszkodowanie otrzymuje właściciel ubezpieczonego pojazdu, który uległ uszkodzeniu.

Zgodnie z warunkami umowy, w ramach autocasco ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie. Firma podejmuje się likwidacji szkody w przypadku, gdy:

  • samochód został uszkodzony na skutek zderzenia z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem;

  • do uszkodzenia pojazdu doszło na skutek oddziaływania sił natury, np. gradobicia, pioruna, ulewnego deszczu, nawałnicy;

  • doszło do kradzieży auta;

  • doszło do uszkodzenia pojazdu na skutek aktów wandalizmu – także przez nieznanych sprawców.

Warto przy tym podkreślić, że autocasco może występować w wersji „okrojonej”. Takie mini AC zwykle obejmuje:

  • uszkodzenia pojazdu na skutek działania żywiołów;

  • kradzież samochodu;

  • uszkodzenia auta na skutek aktów wandalizmu.

Ubezpieczający nie otrzyma więc świadczenia wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia auta w wyniku zderzenia ze zwierzęciem czy innym samochodem niemającym ważnego ubezpieczenia OC.

Jak wybrać korzystne AC?

Ubezpieczenie AC stanowi dopełnienie podstawowej ochrony ubezpieczeniowej, dlatego warto rozważyć jego wykupienie. Aby taka polisa w pełni wpisywała się w potrzeby i oczekiwania, nie można kierować się wyłącznie ceną. Im tańsze AC, tym mniejszy zakres ochrony lub większa liczba wyłączeń.

Wybierając autocasco – niezależnie od jego zakresu – weź pod uwagę:

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
qmaq
qmaq
1 rok temu

Fajne oferty OC widywałem w apce mpay 😀