Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ubezpieczenie OCP – polisa dla przewoźników drogowych

Każdemu przewoźnikowi z pewnością zależy na dobrym wizerunku, dlatego najczęściej firmy takie robią wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko uszkodzenia przewożonego towaru. Jednak nigdy nie można mieć absolutnej pewności, że do szkody nie dojdzie. Te mogą się wiązać zarówno z utratą wspomnianego wcześniej wizerunku, jak i niestety dużych pieniędzy. Na szczęście możesz się przed tym chronić – wystarczy wykupić specjalne ubezpieczenie OC przewoźnika, czyli OCP.

Czym jest OC przewoźnika?

Na początek zacznijmy od tego, że tzw. polisa OCP, choć należy do grupy ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, nie jest obowiązkowa. To istotna informacja, gdyż dzięki temu jako klient masz ogromne możliwości negocjowania zakresu ochrony i dopasowywania go do własnych potrzeb. Czym jednak jest ubezpieczenie OCP?

Pamiętaj, że prowadząc firmę transportową, jesteś odpowiedzialny za towar klientów od momentu jego przyjęcia do zdania w miejscu rozładunku pojazdu ciężarowego. Jeśli pomiędzy tymi okresami dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia z winy Twojej, kierowcy czy innego pracownika, to Ty zapłacisz za szkodę. Co więcej, zawsze może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie zrealizować transportu na czas. Jeśli w wyniku opóźnienia klient poniesie straty, ma pełne prawo domagać się od Ciebie odszkodowania.

We wszystkich powyższych sytuacjach straty pokrywasz z własnej kieszeni. Dotyczy to zarówno uszkodzenia towaru czy nierzetelnego wykonania usługi, jak i np. kradzieży ładunku. OCP odciąży Cię do tego wszystkiego. To ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Jeśli dojdzie np. do uszkodzenia towaru klienta, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie.

Komu dedykowana jest polisa OCP?

Z ubezpieczenia OCP może skorzystać każda firma transportowa, która zajmuje się odpłatnym przewozem towarów. Nie ma tutaj znaczenia to, czy działasz na skalę międzynarodową, czy krajową, jak rozbudowana jest Twoja flota i jakie są roczne obroty.
Pamiętaj, że choć OCP jest nieobowiązkowe, to jednak dziś stało się tak naprawdę standardem. Mając to ubezpieczenie, łatwiej będzie Ci prowadzić firmę, ale dodatkowo będziesz budował wizerunek profesjonalnego przedsiębiorcy. Coraz więcej klientów uzależnia skorzystania z usług przewoźnika właśnie od ubezpieczenia OCP.

Jaką ochronę zapewnia OCP?

Każda polisa OCP z jednej strony chroni finanse firmy transportowej, ale jednocześnie zabezpiecza interesy klienta. Każde OC przewoźnika gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku:

  •  uszkodzenia towaru,
  •  kradzieży ładunku,
  • zniszczenia towaru w wyniku różnych zdarzeń losowych, w tym zalania czy spalenia.
Ubezpieczenie OC przewoźnika – podstawowe rodzaje

Oczywiście OCP może różnić się zakresem ochrony, który jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb oraz sytuacji przedsiębiorcy. Jednak pamiętaj, że na rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje tych polis. Pierwszy z nich obejmuje ochroną wyłącznie transporty realizowane na terenie kraju. Drugi jest dedykowany firmom przewożącym towary po świecie, a więc OCP w ruchu międzynarodowym.

Ile trzeba zapłacić za OCP?

Jeśli jesteś zainteresowany wykupieniem polisy OCP, najlepiej skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ze strony https://ubezpieczamy24.com. Nie da się jednoznacznie określić jego ceny. Zależy ona m.in. od wartości przewożonych towarów, obszaru, na jakim działa firma czy wybranej sumy gwarancyjnej. Korzystając ze specjalnego kalkulatora, wskażesz swoje potrzeby i na tej podstawie zespół specjalistów przygotuje dla Ciebie zestawienie ofert wraz z dokładnym wyliczeniem kosztów.

 

KB-tere
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments