Sport Cieszyn

Uliczne Granie po raz siódmy. Na cieszyńskim rynku kopano piłkę

W dniach 7-9 czerwca na cieszyńskim Rynku odbyła się siódma edycja turnieju piłki nożnej ulicznej “Uliczne Granie 2024”. Organizatorem przedsięwzięcia po raz kolejny było Stowarzyszenie Sportowe “GramOLajf”.

Dla osób, które z tą formą futbolu nie miały styczności, wyjaśniamy kilka podstawowych zasad tej gry: pole karne jest bramkarza, nikt nie może go przekroczyć ani zabrać bądź uderzyć piłki z powietrza (obrońca w polu karnym – rzut karny, napastnik w polu karnym – przerwana akcja i rzut wolny); bramkarz nie może opuścić pola karnego (wyjście za linię to rzut karny dla przeciwnika); atakuje 3 zawodników, broni 2 (zawsze jeden zawodnik drużyny broniącej zostaje na połowie rywala); bandy grają, więc ewentualne auty oraz rzuty rożne wykonywane są wrzutem z ręki poniżej biodra; rzut karny to akcja “sam na sam” z bramkarzem z połowy boiska; zmiany “hokejowe”. – Wszystkie te zasady nadają mnóstwo dynamiki piłce nożnej ulicznej – mówi Wojciech Piszczek, prezes Stowarzyszenia “GramOLajf”.

Na bruku cieszyńskiego rynku rozegrane zostały trzy turnieje piłki nożnej ulicznej. Jako pierwsi do rywalizacji w Turnieju Młodzieżowym przystąpiły zespoły z cieszyńskich szkół. W nim nie prowadzono klasyfikacji drużynowej, ale przyznano nagrody indywidualne. Królem strzelców został Paweł Kawik, bramkarzem turnieju Michał Herzyk a konkurs karnych wygrał Antoni Czapla. W kolejnym dniu zmagań odbył się turniej “Uliczne Granie”, w którym zagrały drużyny z różnych środowisk i grup społecznych. Wśród nich była m.in. Reprezentacja Polski Bezdomnych. 1. miejsce zajęła drużyna Palermo Team z Cieszyna, natomiast na 2. pozycji zmagania ukończyła reprezentacja Stowarzyszenia “GramOLajf”, która nie tylko pokazała, że umie zorganizować dużą imprezę, ale także potrafi kopać piłkę. 3. lokata przypadła zespołowi Brat Albert z Wrocławia. Królem strzelców został Jakub Pobożny, autor 33 goli, z drużyny Palermo Team a tytuł najlepszego bramkarza zdobył Adrian Pietrasina ze Stowarzyszenia “GramOLajf”.

Trzydniowe granie na rynku zakończył turniej “Uliczne Euro 2024”, który był otwarty dla drużyn, które się zgłosiły. Każda z nich otrzymała losowo barwy jednej z reprezentacji, która wkrótce wystąpi na Euro 2024 w Niemczech. Tutaj najlepiej zaprezentowała się drużyna Old Stars Rekord (Portugalia), która na podium wyprzedziła zespół Wczorajsi (Holandia) i CDF2 (Hiszpania). Królem strzelców został Eryk Rybka, autor 15 goli z CDF2, a tytuł bramkarza turnieju otrzymał Sebastian Ganiek z drużyny Wczorajsi.

Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia “GramOLajf” bardzo ważnym elementem projektu jest wolontariat sportowy. – Chcemy umożliwić, zwłaszcza młodym ludziom, podjęcie aktywności społecznej w ramach wolontariatu. Szczególnie chcemy podkreślić korzyści, jakie uzyskuje wolontariusz a poprzez nasze działania przygotujemy wolontariuszy do pomocy przy organizacji innych wydarzeń sportowych – podkreśla Wojciech Piszczek. Rzeczywiście przy organizacji turnieju pomagało bardzo wielu młodych ludzi, których Stowarzyszenie “GramOLajf” zaprasza do współpracy.

google_news