Dziś nastąpiło podpisanie umowy między Miejskim Zarządem Dróg w Cieszynie a firmą, która wygrała przetarg na remont i przebudowę rynku. Prace rozpoczną się 20 czerwca.
Co się zmieni? – Ważnym i wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie zieleni tej istniejącej, ale także nowej. Posadzonych zostanie kilka nowych drzew. Udało się uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nowe nasadzenia w gruncie. Ponadto pojawi się zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana w stylu tej, która już funkcjonuje na wyremontowanej ulicy Głębokiej. Prace konserwatorskie obejmą także fontannę św. Floriana – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.
Zakres robót budowlanych przewiduje ujednolicenie nawierzchni oraz likwidację podziału wysokościowego na jezdnię i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z placem. Ponadto projekt obejmuje rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników. – Na jezdni i placu przewiduje się wymianę konstrukcji drogowej oraz odtworzenie nawierzchni granitowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Chodniki wokół rynku projektuje się z płyt granitowych na nowej podbudowie. Płyty chodnikowe kamienne zostaną ułożone nieregularnie, nawiązując do istniejącego układu na ulicy Głębokiej. Rozdział jezdni i chodnika wykonany zostanie z oporników granitowych, wtopionych. Szerokość chodników zostanie zmienna do minimum 2 m – dodaje Gabriela Staszkiewicz.
W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury takie jak mobilne donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne. Prace obejmą także poprawę istniejącej infrastruktury, m.in. zwiększenie zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Stworzone zostaną także warunki do instalacji urządzenia wyświetlającego na elewacji ratusza tzw. mapping, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Nie zabraknie także elementu łączącego wszystkie części projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” – szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX wieku kursował tramwaj po obu stronach Olzy. Wartość inwestycji to 11 381 000 zł.
Zamiast Floriana na środku będzie rurka na której będzie nam tańczyć w rytm akompaniamentu fortepianu ostatnio dodanego znana i lubiana Izabella Hermenegilda
ale musi dostarczyć rurkę “Jo je stela”, da radę?
Damy rade
Trzeba poczekać aż damy się wypowiedzą.
A te zielenie to będą przed czy po rozkopaniu płyty rynku? Przecież tam mają działać archeolodzy i szukać dziury w całym. Jak coś znajdą to na 2-3 lata wszystkie prace wstrzymane.
Pomyślał ktoś o tym?
nie wiadomo czy pomyślał, ale najważniejsze, że gołębie nie będą malowane na zielono.
Chciałbym wiedzieć którzy mieszkańcy tak bardzo czekają na ten “remont” który da tyle co remont ulicy Głębokiej czyli nic, wszystko zrobione na odwal się i walące się latarnie. Fajnie się wywala nie swoje pieniądze, czy tam ktoś myśli?
tak, kobieta myśli na czele
A potem sruuuuuuu…!!!!!! tony piachu i plażowa siatkówka. Ech….
można sypać tylko do torów aby tramwaj mógł przejechać.
No i miejsce na fortepian zewnętrzny musi zostać.
Tyle pieniędzy wpakować w niezbyt efektowny pomysł opisany tutaj? Nie jest wart tych pieniędzy.
Na czele opisanych ważności jest zieleń istniejąca i nowa ale to nie wymaga remontu rynku. Zrównanie jezdni z placem to nie jest jakiś wielki efekt, nie mogło być sobie nierówno? Szyny tramwajowe dawały sobie radę z nierównym poziomem. Wiadomo, że jak będzie wyniesienie jezdni, musi być rozebrana kostka i ułożona z powrotem. Prace archeologiczne już zakończono? Firma, która wygrała przetarg jaki termin zadeklarowała na zakończenie robót?