Wydarzenia Cieszyn

Umowa na remont rynku w Cieszynie podpisana. Będzie więcej zieleni

Fot. UM w Cieszynie

Dziś nastąpiło podpisanie umowy między Miejskim Zarządem Dróg w Cieszynie a firmą, która wygrała przetarg na remont i przebudowę rynku. Prace rozpoczną się 20 czerwca.

Co się zmieni? – Ważnym i wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie zieleni tej istniejącej, ale także nowej. Posadzonych zostanie kilka nowych drzew. Udało się uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nowe nasadzenia w gruncie. Ponadto pojawi się zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana w stylu tej, która już funkcjonuje na wyremontowanej ulicy Głębokiej. Prace konserwatorskie obejmą także fontannę św. Floriana – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Zakres robót budowlanych przewiduje ujednolicenie nawierzchni oraz likwidację podziału wysokościowego na jezdnię i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z placem. Ponadto projekt obejmuje rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników. – Na jezdni i placu przewiduje się wymianę konstrukcji drogowej oraz odtworzenie nawierzchni granitowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Chodniki wokół rynku projektuje się z płyt granitowych na nowej podbudowie. Płyty chodnikowe kamienne zostaną ułożone nieregularnie, nawiązując do istniejącego układu na ulicy Głębokiej. Rozdział jezdni i chodnika wykonany zostanie z oporników granitowych, wtopionych. Szerokość chodników zostanie zmienna do minimum 2 m – dodaje Gabriela Staszkiewicz.

W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury takie jak mobilne donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne. Prace obejmą także poprawę istniejącej infrastruktury, m.in. zwiększenie zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Stworzone zostaną także warunki do instalacji urządzenia wyświetlającego na elewacji ratusza tzw. mapping, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Nie zabraknie także elementu łączącego wszystkie części projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” – szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX wieku kursował tramwaj po obu stronach Olzy. Wartość inwestycji to 11 381 000 zł.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jo je stela a ty z tamtela
Jo je stela a ty z tamtela
1 miesiąc temu

Zamiast Floriana na środku będzie rurka na której będzie nam tańczyć w rytm akompaniamentu fortepianu ostatnio dodanego znana i lubiana Izabella Hermenegilda

Izabella Hermenegilda
Izabella Hermenegilda
1 miesiąc temu

ale musi dostarczyć rurkę “Jo je stela”, da radę?

Jo je stela a ty z tamtela
Jo je stela a ty z tamtela
1 miesiąc temu

Damy rade

Izabella Konstantynopolitańczykówna
Izabella Konstantynopolitańczykówna
1 miesiąc temu

Trzeba poczekać aż damy się wypowiedzą.

gołąb z rynku
gołąb z rynku
1 miesiąc temu

A te zielenie to będą przed czy po rozkopaniu płyty rynku? Przecież tam mają działać archeolodzy i szukać dziury w całym. Jak coś znajdą to na 2-3 lata wszystkie prace wstrzymane.
Pomyślał ktoś o tym?

wszystko gra
wszystko gra
1 miesiąc temu

nie wiadomo czy pomyślał, ale najważniejsze, że gołębie nie będą malowane na zielono.

Bartek
Bartek
1 miesiąc temu

Chciałbym wiedzieć którzy mieszkańcy tak bardzo czekają na ten “remont” który da tyle co remont ulicy Głębokiej czyli nic, wszystko zrobione na odwal się i walące się latarnie. Fajnie się wywala nie swoje pieniądze, czy tam ktoś myśli?

myślenie to przyszłość
myślenie to przyszłość
1 miesiąc temu
Reply to  Bartek

tak, kobieta myśli na czele

Zuza
Zuza
1 miesiąc temu

A potem sruuuuuuu…!!!!!! tony piachu i plażowa siatkówka. Ech….

koniecznie
koniecznie
1 miesiąc temu
Reply to  Zuza

można sypać tylko do torów aby tramwaj mógł przejechać.

koniecznie
koniecznie
1 miesiąc temu
Reply to  koniecznie

No i miejsce na fortepian zewnętrzny musi zostać.

tak mi się widzi
tak mi się widzi
1 miesiąc temu

Tyle pieniędzy wpakować w niezbyt efektowny pomysł opisany tutaj? Nie jest wart tych pieniędzy.

trochę niepewne to opowiadanie
trochę niepewne to opowiadanie
1 miesiąc temu

Na czele opisanych ważności jest zieleń istniejąca i nowa ale to nie wymaga remontu rynku. Zrównanie jezdni z placem to nie jest jakiś wielki efekt, nie mogło być sobie nierówno? Szyny tramwajowe dawały sobie radę z nierównym poziomem. Wiadomo, że jak będzie wyniesienie jezdni, musi być rozebrana kostka i ułożona z powrotem. Prace archeologiczne już zakończono? Firma, która wygrała przetarg jaki termin zadeklarowała na zakończenie robót?