Porady i inspiracje

Umowa o pozycjonowanie strony internetowej – na co zwrócić uwagę?

Samodzielne pozycjonowanie strony na konkurencyjne słowa kluczowe nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji SEO. Zatrudnienie doświadczonych specjalistów od marketingu internetowego, to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby podpisać przejrzystą i uczciwą umowę. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują skorzystać z dobrodziejstwa pozycjonowania, ale nie wiedzą, na które elementy w umowie zwrócić szczególną uwagę.

Czas na wypowiedzenie umowy ma znaczenie

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na czas wypowiedzenia umowy. Jeszcze kilka lat temu większość agencji marketingowych oferowało swoim klientom umowy na 24 miesiące. Tak długi okres jest akceptowalny przy mocno konkurencyjnych słowach kluczowych i uczciwym okresie wypowiedzenia umowy, bez kar za wypowiedzenie. Jeżeli chodzi o średniej trudności frazy, to najbardziej uczciwym rozwiązaniem jest trzy miesięczny termin wypowiedzenia umowy. Uważać należy również na kary wynikające z przedwczesnego zerwania umowy.

Klauzula o usunięciu zdobytych linków

Jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania stron internetowych jest oczywiście tzw. link building. Niestety większość firm pozycjonerskich po zakończeniu umowy usuwa pozyskane linki przez co może dojść do poważnych spadków w poszczególnych pozycjach. Aby zabezpieczyć się przed tego typu praktykami, warto w umowie zapisać specjalną klauzulę.

Optymalizacja witryny

Umowa na pozycjonowanie strony internetowej powinna zawierać również szczegółowe informacje, która ze stron w rzeczywistości odpowiada za optymalizację pozycjonowanej strony lub sklepu internetowego. Nie wszystkie agencje marketingowe oferują optymalizację w cenie pozycjonowania. Wiele firm przesyła tylko propozycje zmian na stronie, które mogą pomóc w szybszym, efektywniejszym i bezpieczniejszym pozycjonowaniu.

Gwarancja efektów – czy ma sens?

Algorytmy Google cały czas się zmieniają i ewoluują, dlatego też nawet najlepsza agencja marketingowa nie jest w stanie zagwarantować stabilnych pozycji przez cały rok. Jeżeli w umowie zapisana jest gwarancja zdobycia wysokich pozycji w bardzo krótkim czasie, to powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Warto zadbać również o to, aby w umowie znalazły się zapiski, że firma pozycjonerska korzystać będzie wyłącznie z white SEO, czyli dobrych praktyk.

Słowa kluczowe i ich wycena

Każda profesjonalna umowa na pozycjonowanie strony internetowej powinna zawierać listę słów kluczowych, które będą pozycjonowane oraz ich wycenę. Aby znacząco zwiększyć ruch na stronie warto wybrać konkurencyjne słowa kluczowe na które jest bardzo dużo zapytań.

Raportowanie wyników pracy

W umowie o pozycjonowanie powinny znaleźć się również informacje dotyczące tego, w jaki sposób agencja seo raportować będzie o wynikach swojej pracy. Większość firm przesyła swoim klientom dokładny raport z miesięcznych pozycji, jak i również raport na temat pozyskanych linków. Wiele firm udziela swoim klientom także dostęp do monitoringu online, gdzie można sprawdzić aktualne pozycje na wybrane słowa kluczowe.

Forma rozliczenia

W umowie należy dokładnie opisać formę rozliczenia. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszy się pozycjonowanie w abonamencie.

Źródło: https://warszawskagm.pl/blog/umowa-na-pozycjonowanie-strony-internetowej-na-co-zwrocic-uwage/

KB-beton
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments