Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Uprawnienia budowlane – egzamin pisemny

Egzamin pisemny na uprawnienia budowlane odbywa się dwa razy w roku. Zwykle jest to maj i listopad. Natomiast w przypadku uprawnień architektonicznych jest to czerwiec i grudzień. Egzamin przeprowadzany jest przez jednostki terytorialne samorządu zawodowego, czyli przez Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów. Do egzaminu podchodzą jednocześnie kandydaci z całej Polski. Każdy kandydat otrzymuje list z potwierdzeniem zakwalifikowania oraz miejscem i datą planowanego egzaminu pisemnego. Egzaminy odbywają się w każdym mieście wojewódzkim oraz w przypadku dodatkowych jednostek lokalnych w tych właśnie jednostkach.

Egzamin pisemny prowadzony jest w formie testu. Pytania są zadawane wyłącznie z przepisów, czyli ustaw i rozporządzeń które musi znać kandydat. Ilość pytań jest zależna od rodzaju uprawnień o jakie stara się kandydat. W przypadku uprawnień do projektowania lub kierowania robotami bez ograniczeń kandydat znajdzie na karcie 75 pytań. Dla uprawnień ograniczonych natomiast liczba ta spada do 45. W przypadku uprawnień łącznie do projektowania i kierowania liczba pytań wynosi odpowiednio 90 i 60 odpowiednio dla uprawnień bez ograniczeń i ograniczonych.

Każde z pytań jest opatrzone trzema zaproponowanymi odpowiedziami. Tylko jedna z tych odpowiedzi jest poprawna. Pytania są więc punktowane w systemie zero jedynkowy – dobrze lub źle.

Jakie pytania pojawiają się na egzaminie pisemnym?

Każda ze specjalności ma swój indywidualny zestaw pytań. Inne pytania na egzamin pisemny przypadają więc osobom, które przystępują do uprawnień architektonicznych, inne pytania dostają osoby które zdają uprawnienia sanitarne, a jeszcze inne Ci którzy podchodzą do egzaminu ze specjalności hydrotechnicznej. Ponadto każde ze specjalności podzielona jest na rodzaje. Sprawia to, że inne pytania otrzymują osoby starające się o uprawnienia projektowe, a inne pytania są dedykowane dla osób które chcą zdobyć uprawnienia wykonawcze.  Taki podział wydaje się być oczywisty.

Dodatkowo należy podkreślić, że Izby przed każdą sesją egzaminacyjną publikują wykaz przepisów prawnych, które muszą znać kandydaci. Wykaz jest przygotowany w formie tabelki. W pierwszej kolumnie znajdują się tytuły aktów prawnych, w pierwszym wierszu natomiast specjalności. Jeśli na przecięciu tych komórek postawiona jest litera to znaczy, że kandydaci przystępujący do danego rodzaju uprawnień muszą znać dany akt. Pytania z tego aktu mogą się wówczas pojawić zarówno na egzaminie pisemnym jak i ustny. Literka W znaczy uprawnienia wykonawcze, litera P oznacza uprawnienia projektowe, litera Po uprawnienia projektowe w ograniczonym zakresie, Wo uprawnienia wykonawcze w ograniczonym zakresie. Dodatkowo w wykazie można znaleźć literę M która dedykowana jest dla osób posiadających tytuł mistrza. Osoby takie mogą się starać o uprawnienia wykonawcze, w ograniczonym zakresie.

Nauka do egzaminu pisemnego

Przygotowanie do egzaminu pisemnego to nie lada wyzwanie. Materiału do nauki jest bardzo dużo. Wykaz przepisów, które musi znać kandydat to około 100-130 aktów prawnych dla każdej ze specjalności. Każdy z tych przepisów ma od 1 do nawet kilkuset stron. Kandydaci którzy naukę zaczynają zbyt późno mogą poczuć się zaskoczeni ilością nauki.

Pomocnym rozwiązaniem są testy dostępne w programie Uprawnienia Budowlane. Program ten znajdziesz na stronie firmy Invest Construction, lidera wśród firm zajmujących się przygotowaniem kandydatów do egzaminu na uprawnienia budowlane. Pytania dostępne w programie znajdziesz na swojej karcie egzaminacyjnej. Wystarczy więc nauczyć się ich na pamięć. Niech nie zwidzie Cię jednak łatwość takiej nauki. Dla każdej ze specjalności w programie masz około 3500 pytań.

google_news