Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ursus dawniej i dziś, czyli wieloletnie zaufanie polskich rolników do znanej marki

Ursus to marka, która od lat cieszy się zaufaniem nie tylko polskich, ale i zagranicznych rolników. Przez wiele dekad firma przechodziła procesy zmian i modernizacji. Dzięki temu od początku swojego istnienia do dnia dzisiejszego była i jest w stanie produkować nowoczesne, sprawne i praktyczne ciągniki. Nie może zatem dziwić, że mimo upływu lat, marka ta wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród rolników. Śmiało można powiedzieć, że ciągnik Ursus spotkać można w większości gospodarstw rolnych w Polsce. Dotyczy to zarówno starszych, jak i nowszych modeli. Skąd takie zaufanie do tej marki i jej popularność?

Popularność marki Ursus

Ciągniki marki Ursus cieszyły się ogromną popularnością wśród rolników niemal od samego początku. I tak jest do dziś. Nie jest to przypadek. Za ciągnikami tej marki przemawia wiele dobrego. Przede wszystkim są to maszyny bardzo wszechstronne. Pozwalają na wykonywanie wielu różnych czynności i wykorzystywane mogą być przy różnych pracach. Jest tak m.in. dlatego, iż ciągniki te można agregować z innymi maszynami rolniczymi. W związku z tym korzystają z nich zarówno rolnicy posiadający małe gospodarstwa rolne, jak i te naprawde duże. Nie bez znaczenia jest także to, że ciągniki marki Ursus cechuje bardzo wysoka wytrzymałość. To oznacza, że mogą być wykorzystywane do naprawdę ciężkich prac w bardzo trudnych warunkach. Problemu nie stanowi także awaria ciągnika. Ursusy mają bowiem dość prostą budowę. Dzięki temu wiele napraw można przeprowadzić samodzielnie niskim kosztem.

Krótka historia Ursusa

Początek marki Ursus to koniec XIX wieku. Wówczas powstało przedsiębiorstwo Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur, a moment ten traktuje się jako początek marki Ursus. Sama nazwa Ursus po raz pierwszy pojawiła się w 1902 r. kiedy to firma zmieniła nazwę na Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów URSUS. Początkowo Ursus był głównym producentem silników spalinowych. Jednak już po I wojnie światowej rozpoczęto produkcję pierwszych ciągników. Okres II wojny światowej to przejęcie przedsiębiorstwa przez wojska niemieckie i produkcja czołgów. Po wojnie wszystko w Ursusie wróciło do normy i znów rozpoczęto produkcję ciągników. Czasy PRL to lata rozwoju marki Ursus. Produkowano modele ciągników, które cieszyły się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Przykładem może być model C-325. Po roku 1989 przedsiębiorstwo przeszło gruntowną restrukturyzację. Firma przyjęła nazwę Zakład Przemysłu Ciągnikowego “Ursus” i rozpoczęła okres dalszego rozwoju. W 2007 roku firma trafiła na Giełdę Papierów Wartościowych i rozwija się do dziś produkując nowe modele ciągników.

Popularne modele ciągników Ursus

Marka Ursus ma na swoim koncie wiele modeli ciągników. Wśród tych cieszących się szczególną popularnością wymienić można C-360, C-360B oraz C-3120. Ursus C-360 to już wręcz kultowy model ciągnika tej marki. Popularnie nazywany jest “60-tką”. Produkowany był w latach 70-90 XX i stanowił kontynuację modeli C-355. C-360 charakteryzuje się wysokoprężnym czterocylindrowym silnikiem o mocy 52 KM. Idealnie sprawdzał się przy prostych pracach polowych. W kabinie posiadał siedzenie Grammera. Model C-360B to następca modelu C-360 i jego nowocześniejsza wersja. Ciągnik ten cechuje moc, wszechstronność i niezawodność. Świetnie sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach. Jego główną zaletą jest świetna manewrowość. Z kolei ciągnik C-3120 to współczesna i nowoczesna propozycja Ursusa. To idealny wybór w przypadku ciężkich prac polowych. Posiada silnik o mocy 115 KM. W małych gospodarstwach pełnić może rolę ciągnika głównego. W dużych dobrze sprawdzi się jako ciągnik pomocniczy.

Zakup części do ciągników Ursusa

Wspomniano, że Ursusy cechuje dość prosta budowa. Zwłaszcza w przypadku starszych modeli. Dzięki temu większość napraw można przeprowadzić samodzielnie. Na popularność tej marki wśród rolników wpływ ma również to, iż dostępność wysokiej jakości części zamiennych do tych ciągników jest bardzo szeroka. Dzięki temu starsze modele ciągników Ursusa mogą być wciąż wykorzystywane w gospodarstwach. W przypadku awarii nie ma problemu z zakupem części i jej wymianą. A w rolnictwie to bardzo ważne. Każda awaria to przestój w pracy, a tym samym dodatkowe koszty. Dlatego tak ważna jest możliwość szybkiego zakupu części zamiennych. Dziś z pomocą przychodzi tu także technologia. Części do ciągników zamówić można przez internet. Wystarczy skorzystać z oferty wybranego rolniczego sklepu internetowego. I z takiej możliwości korzysta coraz więcej rolników. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, takie zakupy są wygodne. Części zamienne do Ursusa zakupić można bez wychodzenia z domu. Szybko i sprawie. A jest to ważne szczególnie w dzisiejszych czasach. Każda zamówiona część dostarczona zostanie pod wskazany adres bardzo szybko. Po drugie, sklepy internetowe często posiadają znacznie szerszy asortyment, co również przyspiesza proces zakupu nowej części. I po trzecie – internetowe sklepy rolnicze często oferują części znacznie taniej niż sklepy stacjonarne. Dodać warto, że dokonując zakupów online, często trafić można także na różnego rodzaju rabaty i promocje. Nie bez znaczenia dla rolników jest także fakt, że w przypadku rolniczych sklepów internetowych liczyć można również na fachową pomoc i doradztwo. Zarówno telefonicznie, jak i online. Wszystko to sprawia, że z jakąkolwiek usterką w ciągniku Ursus poradzić można sobie błyskawicznie.

E-wydanie_d