Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Urząd Marszałkowski uruchomił pakiet pomocowy

Ponad 320 milionów złotych, to kwota, która zostanie przekazana przez Zarząd Województwa Małopolskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego na pomoc placówkom medycznym leczącym chorych na koronawirusa oraz na łagodzenie skutków jakie epidemia spowoduje w gospodarce. 

Zarząd Województwa intensywnie pracuje nad wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków gospodarczych.

Pakiet medyczny , to 94 miliony złotych,przeznaczone na zakupy sprzętu medycznego pozwalającego ratować życie i leczyć osoby zakażone koronawirusem, w tym karetki pogotowania i środki dezynfekcji pomieszczeń. Zakupione zostaną również środki ochrony osobistej. Na te cele zapisano 94 mln zł dofinansowania unijnego, co po uzupełnieniu o wkład krajowy utworzy budżet na poziomie 115 mln zł. Zarząd Województwa powołał specjalny Komitet Sterujący z udziałem Wojewody Małopolskiego oraz Małopolskiego Inspektora Sanitarnego, który będzie koordynował wydatkowanie środków.

Pakiet przedsiębiorczości, to dalsze 192 mln zł, przeznaczone na osłonę przedsiębiorstw przed skutkami gospodarczymi, wspierający utrzymanie miejsc pracy i przetrwanie czasu epidemii. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotację jako rekompensatę z tytułu utraconych przychodów. Nie będzie wymogu przeprowadzenia nowej inwestycji czy wysokiego poziomu innowacyjności. To swego rodzaju “kroplówka na przeżycie”. Mechanizm dofinansowanie zostanie szczegółowo opisany po opracowaniu podstaw prawnych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Na pakiet płynności finansowej przeznaczono 35 mln zł. Jest on przeznaczony na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek, m.in. obrotowych (bez wymaganej dotychczas części inwestycyjnej). Nowa oferta pożyczkowa będzie udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a przeznaczonych zostanie na ten cel ponad 35 mln złotych, z możliwością dalszego zwiększania kwoty w zależności od potrzeb.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan z B
Jan z B
9 miesięcy temu

A Unia to jak produkuje te piniądze no jak???

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu

placówkom a nie placówką. A wczoraj premier mówił na otwarcie posiedzenia Sejmu, że Unia nic nie dała na walkę z koronawirusem, UM wygrzebał co innego?.

Ala
Ala
9 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Unia dała 7.5 mld które polski rząd nie wykorzystał na budowę autostrad. Pieniądze te miały być zwrócone do Unii ale w obecnej sytuacji UE pozwoliła je pozostawić w Polsce na wydatki związana z koronawirusem!!!!!!!!!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu
Reply to  Ala

Zgoda, więc może są to pieniądze “dane” przez Unię. Bo gdyby trzeba było je zwrócić – nie byłoby.