Wydarzenia Cieszyn

Ustroń: Nie ginie “w Beskidach śpiewani”, czyli jubileusz Estrady Ludowej “Czantoria” | ZDJĘCIA

Fot. Michał Cichy

O tym, że to śpiewanie nie ginie, można było się przekonać podczas uroczystości rocznicowych tego zespołu.

“Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewani” to ostatni wers słynnej pieśni pt. “Szumi jawor”, uznawanej za hymn górali beskidzkich. Odśpiewany był wczoraj (sobota 7 października) podczas koncertu jubileuszowego 35-lecia zespołu folklorystycznego Estrada Ludowa “Czantoria”. odśpiewano go na stojąco i niemal nikt z obecnych w sali Miejskiego Domu Kultury Prażakówka w Ustroniu nie sprawiał wrażenia, jakoby nie znał lub nie pamiętał tekstu. To nie jedyny powód do wniosku, że nie zaginie w Beskidach śpiewanie. Inny podsuną burmistrz tego miasta, Przemysław Korcz:

– Styl działania Estrady Ludowej “Czantoria”, to dobry przykład społeczeństwa obywatelskiego. Dlaczego? Dlatego, że to w przeważającym stopniu inicjatywa i działalność oddolna. Członkowie zespołu poświęcają przecież na niego własny czas i środki finansowe – zaznaczał włodarz Ustronia.

Takie poświęcenie to też dowód na to, że to “śpiewanie” ma się dobrze i wielu osobom na nim zależy. Obok myśli o społeczeństwie obywatelskim burmistrz przekazał też zespołowi podziękowania i gratulacje. Podobnie zrobili przedstawiciele władz powiatu, czy też europoseł oraz delegaci różnych organizacji.

W czasie uroczystości zaprezentowano nie tylko umiejętności wokalne grupy, ale też jej historię, najważniejszych członków i założycieli, oraz wręczono statuetki “Czantoryjek”.

Zespół powstał z inicjatywy dyrygenta oraz kierownika artystycznego Mariana Żyły i zaparcia tworzących ją osób oraz z tej ogromnej wewnętrznej potrzeby śpiewania powstała Estrada Ludowa „Czantoria”.

Pierwszy repertuar obejmował zaledwie 10 pieśni ludowych, w tej chwili formacja ma ich blisko 100, zarówno ludowych jak i religijnych, patriotycznych i kolęd, urozmaiconych ludową muzyką i tańcem, gawędą i poetycką zadumą. Od 1999 do 2011 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Władysław Wilczak. Przez rok, podczas poszukiwań dyrygenta, zespół prowadziła Maria Cieślar. Obecnie zespołem kieruje dr Danuta Zoń – Ciuk.

Przez 35 lat Estrada Ludowa Czantoria koncertowała zarówno w kraju jak i poza jego granicami, gdzie promowała miasto i folklor Ziemi Cieszyńskiej. Zespół występował w Czechach, Niemczech, Włoszech, Chorwacji, Austrii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie oraz w Bułgarii. Zawsze spotykał się z ciepłym przyjęciem nie tylko Polonii.

EL “Czantoria” funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej “Czantoria”, które korzystając między innymi z pomocy urzędu miasta oraz ludzi kochających folklor, organizacyjnie i finansowo przyczynia się do rozwoju zespołu. Zespół liczy sobie około 40 członków i jest otwarty na nowych śpiewaków. Próby odbywają się w MDK Prażakówka.

Więcej o EL “Czantoria” przeczytać będzie można w najbliższym numerze tygodnika “Głos Ziemi Cieszyńskiej”.

Zdjęcia: Michał Cichy

google_news