Wydarzenia Cieszyn

Ustroń: Radny składa mandat. Informacja tylko dla wybranych

Fot. Krzysztof Marciniuk

Nasza redakcja otrzymała pismo, które przewodniczący Rady Miasta w Ustroniu, Marcin Janik skierował do ustrońskich radnych. W dokumencie poinformował o fakcie złożenia przez radnego Wincentego Janusa mandatu. Co bulwersuje, poprosił, aby nie informować innych mediów – prócz miejskiej gazety – o zaistniałej sytuacji.

Wincenty Janus zrzekł się mandatu radnego z powodów zdrowotnych. O sprawie został już poinformowany Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej, który w ciągu najbliższych 14 dni, powinien wydać postanowienie o wygaśnięciu mandatu. Następnie w okręgu nr 10 (chodzi m.in. o osiedle Ustroń Hermanice), którego przedstawicielem był Wincenty Janus, zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające.

Co jednak najbardziej bulwersuje w sprawie to chęć zatajenia informacji publicznej przez przedstawiciela ustrońskiego samorządu.  W piśmie czytamy: “W najbliższym numerze Gazety Ustrońskiej zamieszczona zostanie krótka notatka o zaistniałej sytuacji, aby lokalne media, które niejednokrotnie błyszczą niekompetencją i szukaniem afer, nie uprzedziły naszej, miejskiej gazety. Bardzo proszę o nieprzekazywanie informacji do mediów, o których wcześniej wspomniałem”.

Co ciekawe, Marcin Janik w rozmowie z nami poinformował, że nie wskaże mediów, o których możemy przeczytać w piśmie. Przekazał jednak, że nie raz dziennikarze mijają się z prawdą i nie przekazują ważnych dla mieszkańców informacji. – To jest moje stanowisko i jego się nie wstydzę  – stwierdził przewodniczący Rady Miasta Ustroń.

Marcin Janik chciał uniknąć rozgłosu, ale najwyraźniej tylko jemu na tym zależało, gdyż pismo otrzymaliśmy z kilku różnych źródeł. W tym także od osób nie będących ani radnymi, ani mieszkańcami Ustronia.

Więcej o sprawie będzie można przeczytać w “Głosie Ziemi Cieszyńskiej” z 31 lipca.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
32 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TwojaStara
TwojaStara
7 dni temu

A znając życie nie przeprosi, nie odda mandatu, będzie szedł dalej w zaparte.

Marynia
Marynia
8 dni temu

Jaki żal. I on jest przewodniczącym Rady Miasta?! Jak to jest możliwe?!

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  Marynia

Trochę szacunku i zrozumienia sprawy, a nie płytkiego myślenia.

Andrzej
Andrzej
8 dni temu

Tak właśnie działa PO

Hermenegilda
Hermenegilda
8 dni temu

Przewodniczący już pożegnał (jak najszybciej) radnego, nie trzeba czekać do grudniowej sesji. No i zrobi to nasza miejska gazeta. Nie jest to tak, że ta nasza miejska gazeta jest gazetą samorządową przeznaczoną nie tylko dla naszych ale dla wszystkich mieszkańców?

Jurek
Jurek
8 dni temu

Wstyd panie Janik. Honorowo do dymisji.

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  Jurek

Wstydzić to powinien się Pan za takie bzdurne wypowiedzi. Pusta główka, nie myśląca.

z OXia
z OXia
8 dni temu

Tak mi się przypomniało: “Pycha kroczy przed upadkiem”.

KryniaLoffa77
KryniaLoffa77
9 dni temu

Prychłam ze śmiechu, ale też z przerażenia. Przerażające co politycy sobie myślą.

Remid
Remid
8 dni temu
Reply to  KryniaLoffa77

Toż to nie politycy, to są ludzie, którym się coś wydaje

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  KryniaLoffa77

Chyba myśli ani o PiS tych mącicielach wstrętnych!

ten
ten
9 dni temu

Trzesienie ziemi? Przewodniczacy bedzie miał jaja aby przeprosić? A jak nie? Do dymisji? Ktoś się orientuje, czy przeszedłby taki wniosek??

Hermenegilda
Hermenegilda
9 dni temu
Reply to  ten

W jaki sposób dymisja? Przewodniczącego wybrali uchwałą radni. Już miało miejsce na Źywiecczyźnie zrezygnowanie z funkcji przez Przewodniczącego, który później zmienił zdanie i głosował aby nie był odwołany. Jeśli radni zagłosują aby przewodniczący nadal pełnił funkcję – będzie pełnił. Radni mogą odwołać przewodniczącego jak się nie podoba lub powołać jeśli się podoba. A czasem jest i tak, że przewodniczący jest jaki jest bo nikt nie chce pełnić tej funkcji.

Stefan Hermanice
Stefan Hermanice
9 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Ludzie burmistrza Korcza (w niej jest p.Janik) mają zdecydowaną większość w radzie. Tajemnicą poliszynela fakt, że zaszczuto radnego Janusa. On mając dość po prstu poddał się. Recz jasna burmistrz już ma kandydatkę na jego miejsce, cikawe czy ktoś prócz wspomnianej pani stanie w szranki w wyborach uzupełniających? A inna sprawa, że ów pani była już “promowana” przez miejską gazetę. Także scenariusz kolejnej osoby z otoczenia burmistrza w Radzie, realny bardzo.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 dni temu

Klasyka. Kandydatkę można mieć ale nie burmistrz decyduje kto zostanie wybrany przez mieszkańców na radnego. Aktywność mieszkańców też by się przydała.

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  ten

Za co ma przepraszać, za prawdę? Człowieku, zastanów się, czy nie wiesz, ile media narobiły już dziadostwa, czego chciał uniknąć przewodniczący RM – P. Janik? Ludzie jesteście owcami w wilczej skórze! Właśnie przez takich jak wy, uczciwi muszą ponosić niezasłużone konsekwencje. I jeszcze chodzicie do kościoła, to profanacja.

Agnieszka86
Agnieszka86
9 dni temu

Cenzuro i komuno wróć! Boroczek, media źle piszą. Bo próbują dojśc do prawdy? Jak taki ktoś, kto nie wie, że media pełnia funkcję kontrolną?! Co on robi w Radzie? Jeśli jego zdaniem media kłamią – niech wytoczy proces. Proste.

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  Agnieszka86

Co Pani za bzdury pisze? Media może i powinny pełnić funkcję kontrolną, ale niestety wiele razy piszą nieprawdę i węszą afery.To prawda!!! Dlatego nie dziwię się przewodniczącemu ustrońskiej RM, że poprosił o milczenie do czasu wyjaśnienia sprawy.A że ma nielojalnych radnych, to tragedia. I tak się w Polsce robi z igły widły. A o donosach ze sfałszowanymi podpisami, to jakoś nikt nie napisał w GZC, tylko czepia się P. Janika. Wstyd może być ustroniaków, że tak robią do swojego gniazda. Zamiast przemyśleć i obronić, tylko kogoś utopić. Niech każdy spróbuje tego miodu rządzenia.

Jan
Jan
9 dni temu

Dziki kraj wchodzi następny co był za nim a nie miliony na głupoty.

Imię
Imię
9 dni temu

To chyba nazywa się śmierć polityczna. A czy to nie podchodzi pod paragraf? Zatajenie informacji publicznej?????!!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
9 dni temu
Reply to  Imię

Paragraf w sytuacji kiedy zatajanie wybranych informacji publicznych jest normą? A przykład idzie z góry?, nie mieliby co robić tzw. dziennikarze śledczy a co najmniej śledzący i póki co będący przy głosie. Do śmierci politycznej bardzo daleko

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  Imię

Jakie zatajenie informacji, ludzie umiecie czytać, to była tylko prośba do czasu wyjaśnienia. Najlepiej robić burzę w szklance wody, cudownie potrafią robić to Polacy.

Hermenegilda
Hermenegilda
9 dni temu

Taka mentalność lokalnych radnych jest powszechna. Dorwali się do jakiejś tam wiedzy i jest “wiem ale nie powiem”. Po co wyborcy mają wiedzieć?

JanekBB
JanekBB
9 dni temu

No pięknie się bawicie w tym Ustroniu. Tłumienie prasy, serio?! Czy ten pan ma coś współnego z PiSem? Może chciałby “reUSTRONIZOWAĆ” media?

Marek
Marek
8 dni temu
Reply to  JanekBB

Jest z platformy. Poparł publicznie Trzaskowskiego.

Zuzanna
Zuzanna
8 dni temu
Reply to  Marek

No i co z tego? Nadal chcesz dzielić?

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  Marek

I co z tego, miał prawo, połowa Polaków poparła Trzaskowskiego, bo tego bałaganu, zakłamania jest już dosyć.

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  JanekBB

Panie, my się nie bawimy, ale ubolewamy, że mamy takich fałszywych współmieszkańców, którzy zamiast próbować zrozumieć przewodniczącego RM – P. Janika, dolewają oliwy do ognia, a GZC to popiera. I tu właśnie jest racja, że media węszą afery, przez co stają się niekompetentne. Na tym opierają swoje tendencje do zwiększenia sprzedaży. Tak się nie robi!

USTR
USTR
9 dni temu

I ten pan jest przewodniczącym Rady Miasta?! Serio?! Przecież to podstawa do dymisji geniusza. Ciekawe czy sam to wymyślił, czy jakiś “doradca” za tym stoi. To gorąco musi się robić w gabinecie pana burmistrza Korcza 😀

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  USTR

Jakby takiego coś miało być odstawą do dymisji (obrona człowieka przed ludzkimi hienami), to jak mają wyglądać dymisje na górze? Ludzie, nie przesadzajcie, pozamiatajcie przed swoim progiem zanim oskarżycie kogoś i będziecie próbować go zniszczyć. To choroba.

Hammer Boy
Hammer Boy
9 dni temu

Ja nie wierzę xDDDDD
Co ten Janik to ja nie wiem xDDDD

Dora
Dora
5 dni temu
Reply to  Hammer Boy

To najpierw się człowieku dowiedz, a potem pisz takie bzdury i niedorzeczności!