Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ustroń: W 80. rocznicę spalenia Synagogi

Fot. Krzysztof Marciniuk

W sobotnie popołudnie kilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystości upamiętniającej ustrońskich Żydów. Mija 80 lat od spalenia przez Niemców synagogi w Ustroniu.

Uroczystość zorganizował Instytut Śląska Cieszyńskiego z jego prezesem Christianem Jaworskim. Uczestnicy uczcili pamięć ofiar Holocaustu i społeczności żydowskiej zamieszkującej dawny Ustroń. Przypomniana została historia ustrońskiej gminy żydowskiej, wybrzmiał apel pamięci z odczytaniem 77 nazwisk ofiar spośród ustrońskiej społeczności żydowskiej, były modlitwy ekumeniczne duchownych Kościoła Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego oraz przedstawicieli Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach, brzmiała żydowska muzyka.

Refleksjami na temat tragedii z okresu okupacji niemieckiej podzielili się poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń (patron uroczystości), burmistrza Ustronia Przemysław Korcz, przewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej  Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra, prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski i prezes Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja Henryk Wieja.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem i zapaleniu zniczy, uczestnicy przeszli na pobliski rynek, gdzie odbył się koncert muzyki żydowskiej.

Autorem fotoreportażu jest Krzysztof Marciniuk.

 

4
Skomentuj

avatar
4 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
4 Komentarzy
Marek z CieszynaMarek z Skoczowa.Marek z Ustronia.maurycy Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek z Cieszyna
Gość
Marek z Cieszyna

Mam nadzieję, że kandydaci zapoznają się komentarzami, warto poznać swój elektorat. Uroczystość o tak podniosłym charakterze, tragedia wielu ludzi a ktoś ogranicza się do własnych personalnych animozji i udział postrzega przez wzgląd na kampanię wyborczą.

Marek z Skoczowa.
Gość
Marek z Skoczowa.

Brawo PANIE Suchoń jest PAN inteligentnym mądrem i bardzo miłym mądrym człowiekiem miałem okazję się 2 razy z panem spotkać i raz porozmawiać to wielka przyjemność ,a gdzie był ten wielki niby minister i przyjaciel macierzy Cieszyńskiej swedek daje nam to do myślenia

Marek z Ustronia.
Gość
Marek z Ustronia.

A gdzie reszta posłów na czele z gminy obok nie dostał zezwolenia od sekty małego albo za duża inteligencja na uroczystości oni tylko ciemnota i wiocha brawo P. Suchoń.

maurycy
Gość
maurycy

STOWARZYSZENIE Instytut Śląska Cieszyńskiego, założone w 2016r., a jaki był rok 6 lat temu?