Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Uwaga na burze! Rzeki mogą gwałtownie przybierać

Grafiki: IMGW

Synoptycy ostrzegają przed burzami i związanym z nimi gwałtownym przyborem wody w rzekach. Burz należy się spodziewać w całym regionie aż do nocy.

Rano ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

– Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do około 65 km/h. Możliwy mały grad – informują w instytucie.

Ostrzeżenie jest ważne w sobotę od południa do 22.00. Jednak według wcześniejszych prognoz IMGW, burze mogą wystąpić i w niedzielę.

Drugie ostrzeżenie – hydrologiczne – dotyczy niemal całego regionu. Obowiązuje już teraz aż do końca weekendu.

– W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, na mniejszych ciekach istnieje małe prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych – informują w Biurze Prognoz Hydrologicznych w Krakowie. – Ostrzeżenie wydano w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) – uzupełniają.

google_news