Bielsko-Biała Na sygnale

Uwaga na maile od “komendanta”!

Policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się po komendanta głównego policji insp. Marka Boronia.

Cyberprzestępcy – wyjaśniają funkcjonariusze – rozsyłają maile sygnowane jego nazwiskiem. Z ich treści wynika, że osoba, która otrzyma taką wiadomość powinna natychmiast odpowiedzieć na wezwanie znajdujące się w załączniku dołączonym do wiadomości.
Po jego otwarciu (plik w formacie PDF) adresat dowiaduje się, że jest osobą podejrzaną o dokonanie przestępstw związanych z pornografią i jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na otrzymaną wiadomość – przybliżają kulisy oszustwa policjanci, wyjaśniając, że chodzi w tym wszystkim tylko o to, aby ukraść nasze dane. Mogą one później posłużyć oszustom do „wyczyszczenia” naszego konta bankowego. Zastraszenie odbiorcy – poprzez nadanie korespondencji znamion oficjalnego pisma wysłanego przez policję – jest formą wpłynięcia na jego postępowanie.
Mundurowi wyjaśniają jednocześnie, że nawet w przypadku jeśli ktoś popełniłeś czyn karalny, to policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną.
Warto pamiętać też, iż dołączone do maila pliki, mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, dlatego zalecamy nie otwierać takich załączników jeśli korespondencja budzi jakiekolwiek nasze wątpliwości !
– Jeśli otrzymałeś podobną wiadomość na swoją skrzynkę pocztową warto to bezpośrednio zgłosić poprzez stronę https://www.cert.pl/ – podpowiadają policjanci.

google_news