Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS, wykorzystują wizerunek osób, korzystając z narzędzi tzw. deepfake

Fot. KPP Oświęcim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.

– Otrzymaliśmy sygnały, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie – mówi Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim

Oszuści korzystają również z nowoczesnych narzędzi tzw. deepfake. Wykorzystali wizerunek byłej prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, aby uwiarygodnić inwestycję.

– Ostrzegamy również przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki – zarówno w mailach, jak i w wiadomościach SMS. Nie należy też pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki – dodaje rzeczniczka.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vviktor
Vviktor
2 miesięcy temu

Oszuści podszywają się pod oszustów. Ale combo :/