Wydarzenia Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej będzie kwietna łąka

Fot. Marcin Płużek

Przy ulicy Żywieckie Przedmieście wkrótce powstanie kwietna łąka. Tak chcieli mieszkańcy.

W lipcu zlikwidowano tam prowizoryczny parking. Usunięto kamienny tłuczeń, którym plac postojowy był utwardzony, po czym teren „zaorano” i ogrodzono taśmami. Niedługo powstanie tu trawnik, choć bardziej precyzyjnym jest określenie kwietna łąka.

Przedsięwzięcie jest jednym z projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Tymczasowy plac postojowy powstał w tym miejscu kilka lat temu (wcześniej była to łąka) i miał służyć pracownikom pobliskich zakładów General Electrick (dawnej Apeny). Docelowo parking miał zostać porządnie utwardzony i profesjonalnie urządzony. Jednak nigdy do tego nie doszło. Zwłaszcza że od czasu przenosin GE do nowej siedziby w Wapienicy, parkowało tam już bardzo niewiele samochodów. Stąd pomysł, aby działkę przywrócić przyrodzie. Najpierw – też w ramach budżetu obywatelskiego – zagospodarowano niewielki skrawek terenu położony bliżej ulicy Partyzantów (leżący już poza placem postojowym). Wytyczono alejki, urządzono rabaty. Teraz zajęto się samym parkingiem. Na razie plac został jedynie wyrównany, uzupełniony ziemią ogrodniczą i przygotowany pod zasiew trawy (nastąpi to jeszcze w tym roku). Istotne jest to, iż będą to różne gatunki traw łąkowych oraz nasiona przeróżnych polnych kwiatów.

Efekty bielszczanie będą mogli podziwiać najwcześniej w przyszłym roku, gdy wszystko się zazieleni, a na łące w środku miasta zakwitnie kolorowe kwiecie. Przy czym nie cały teren, na którym mogły parkować dotąd samochody, zamieniony zostanie w kwietną łąkę. Część placu pozostanie nadal niezagospodarowana. Jest to grunt prywatny i o jego wygląd musi zadbać właściciel.


Mieszkańcy Bielska-Białej mogą natomiast już korzystać z innej zrealizowanej w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego inwestycji. Ukończono i oddano do dyspozycji właścicieli czworonogów wybieg dla psów w parku Włókniarzy. Teren wybiegu został ogrodzony, dzięki czemu można tam bezpiecznie puszczać psy luzem (do środka wchodzi się przez specjalną śluzę). To nie wszystko. Wewnątrz powstała infrastruktura umożliwiająca dobrą zabawę z pieskiem. W tym tor przeszkód (tak zwany tor agility), na którym czworonogi wraz z opiekunami mogą ćwiczyć do woli. Zamontowano też elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci a także na psie odchody. Nie zapomniano również o psiej toalecie z „pisuarem” i „piaskownicą” Na taki obiekt właściciele psów czekali w Bielsku-Białej od lat. (map)

google_news