Cieszyn Kultura i rozrywka

W ciągu pięciu lat odwiedził 40 państw. W Cieszynie opowie o tym, jak został piratem z Karaibów

Fot. z arch. Piotra Kiliana

Chcesz zostać piratem z Karaibów, ale nie wiesz jak to zrobić? Biblioteka Miejska w Cieszynie może ci w tym pomóc. 3 października o 17.00 odbędzie się tam kolejna prelekcja podróżnicza, a jej gość Piotr Kilian z Istebnej opowie o tym, jak owym piratem został.

W programie szybkiego pirackiego kursu znajdują się: sztorm na środku oceanu, zabójcza flora i fauna oraz poradnik, co zrobić, gdy zostanie się nielegalnym imigrantem z pustą sakiewką w państwie wyspiarskim. W drugiej części spotkania Piotrek Kilian zdradzi, jak sobie poradził w najtańszej i najniebezpieczniejszej dzielnicy Mexico City, a ponadto opowie o kulcie Santa Muerte, meksykańskich wiedźmach, robieniu tatuaży w dżungli i nauce surfingu.

Fot. z arch. Piotra Kiliana

Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata” to góral z Beskidów, który przypadkiem został piratem z Karaibów. Przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę, przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe szlaki górskie w Polsce, dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem – 900 km – Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za “najdzikszy szlak w Polsce”. Przeszedł również Izraelski Szlak Narodowy – 1045 km, w tym pustynię Negev, a ponadto Tour du Mont Blanc oraz dwukrotnie zimą Arctic Circle Trail na Grenlandii pod patronatem National Geographic Traveler. Przez ostatnie pięć lat odwiedził około 40 państw.

Podróżnik z wykształcenia jest specjalista od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. To absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też dyrektorem Beskidzkiego Festiwalu Podróżników oraz współzałożycielem stowarzyszeń: Główny Szlak Beskidzki, gdzie pełni funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej, oraz Instytutu Śląska Cieszyńskiego, gdzie jest wiceprezesem.

Po spotkaniu w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie będzie możliwość wesprzeć finansowo wolnymi datkami nadchodzącą wyprawę Pirata Dyplomaty – “Mount Kościuszko śladem pierwszego zdobywcy”, wiodącą śladem pierwszego Polaka, który okrążył ziemię. Projekt objęty jest patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Piotr Kilian był także, przypomnijmy, gościem studia BeskidzkaTV, gdzie opowiadał o swojej pasji.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments