Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie: Samorządy z kasą na zabytki

Fot. Michał Cichy

Premier Mateusz Morawiecki i Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński zaprezentowali listę obiektów, które zostaną odnowione w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Nie brakuje także inwestycji w powiecie cieszyńskiej.

– Rozstrzygnięcie tego kolejnego naboru dotyczącego ochrony zabytków jest przede wszystkim wielką radością, bo obserwujemy, jeżdżąc po Polsce, jak wiele z tych zabytków pięknieje, jak wiele miejsc, które były zapomniane, które dla społeczności lokalnej już niewiele znaczyły – zarastały trawą – nagle stają się atrakcyjne turystycznie, nagle stają się ośrodkami życia społeczności lokalnej. Ile jednocześnie celów realizujemy poprzez ten wspaniały program – trudno naprawdę zliczyć – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

W sumie w ramach drugiej edycji na wsparcie mogło liczyć ponad 3200 różnych projektów. Nie zabrakło także tych ze Śląska Cieszyńskiego. I tak w gminie Brenna czeka remont budynku przy ul. Żagana 3 w Górkach Wielkich (dofinansowanie 441 980 zł), w gminie Chybie renowacja zewnętrzna Kościoła Chrystusa Króla w Chybiu (2,45 mln zł), w gminie Dębowiec prace konserwatorsko-budowlane kościoła pw. Jakuba Apostoła w Simoradzu, w gminie Goleszów remont Domu Katechetycznego przy Parafii Rzymskokatolickiej św. Jerzego w Puńcowie (249 998 zł), w gminie Hażlach: renowacja płyty nagrobnej rodziny Bludowskich (78,4 tys. zł), renowacja krzyża ofiar Wojny Światowej (137,2 tys. zł), rewitalizacja cmentarza ewangelickiego w Zamarskach (245 tys. zł), w gminie Istebna wykonanie bezpośredniego otoczenia zabytkowego kościoła w ramach rewitalizacji Zespołu Zabytkowego Centrum Wsi Istebna (491 705,76 zł), w gminie Skoczów opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania: Rewitalizacja kamienicy Rynek 2 w Skoczowie oraz wykonanie niezbędnych prac remontowych (400 tys. zł), w gminie Strumień: przebudowa pokrycia dachowego dawnej wozowni w Strumieniu (313 600 zł), przebudowa budynku mieszkalnego przy ul. Rynek 5 w Strumieniu (448 261,65 zł), w Wiśle wykonanie robót budowlanych polegających na remoncie budynku dawnej remizy strażackiej (225 297 zł), w gminie Zebrzydowice – renowacja zabytkowych organów kościelnych w Kościele p.w. WNP w Zebrzydowicach (235 886 zł) w Cieszynie sporządzenie dokumentacji przedprojektowej i projektowej do generalnego remontu Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie (499 tys. zł), renowacja zabytkowej elewacji budynku Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1,3 mln zł). Pieniądze popłynął także dla powiatu cieszyńskiego z przeznaczeniem na prace konserwatorskie zespołu dworskiego Kossaków w Górkach Wielkich – etap 1 (1,3 mln zł).

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
podatnik jak każdy
podatnik jak każdy
9 miesięcy temu

Czy zdążą przed wyborami zrobić sobie zdjecia z czekami? Bo przeciez o to im chodzi.
A po drugie, chyba lepiej, żeby z podatków nas wszystkich finansować muzea i domy kultury dla wszystkich, a nie tylko obiekty sakralne dla wybranej grupy wyznawców. To co robi PiS to nie jest uczciwe w stosunku do obywateli.

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu

a co to jest uczciwość dziś?

szerzej proszę
szerzej proszę
9 miesięcy temu

Nie tylko jest Śląsk Cieszyński, jesteśmy na B24 a nie na Głosie Ziemi Cieszyńskiej

Góral
Góral
9 miesięcy temu

Mistrzowie w rozdawaniu nie swojej kasy

ceper
ceper
9 miesięcy temu
Reply to  Góral

i wciskaniu kitu, wcześniej nikt się nie opiekował zabytkami, kamieni kupa