Cieszyn Na sygnale

W Górkach Wielkich zatrzymano 33-latka. Stosował przemoc wobec rodziny

Fot. Materiał prasowy

Policjanci ze Skoczowa zatrzymali 33-latka, który znęcał się nad swoimi rodzicami. Na wniosek policjantów i prokuratury cieszyński sąd wobec podejrzanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.

– Trwająca od dłuższego czasu udręka starszego małżeństwa- 74-letniego mężczyzny i jego 68-letniej żony, wobec których 33-letni syn stosował przemoc psychiczną i fizyczną, zakończyła się zatrzymaniem sprawcy przemocy. Mężczyzna wszczynał awantury o takim charakterze. Zachowanie to powstrzymali policjanci, którzy 14 kwietnia zostali wezwani na interwencję do Górek Wielkich. Agresywny 33-latek wszczął awanturę, groził rodzicom, dodatkowo w napadzie złości uszkodził dwa auta pokrzywdzonych oraz okna. Niestety podczas interwencji policjanci potwierdzili, że to nie pierwsza taka sytuacja i w rodzinie zdarzały się już wcześniej podobne. Mężczyzna z różnych powodów wszczynał wcześniej liczne awantury. W związku z tym, że sytuacja taka się miała powtarzać, a w dniu interwencji 33-latek stwarzał realne zagrożenie dla innych osób i zniszczył mienie warte ponad 7600 zł, został zatrzymany. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Podejrzany usłyszał zarzut znęcania się nad rodziną. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokurator Prokuratury Rejonowej w Cieszynie na wniosek policji wystąpił o tymczasowe aresztowanie sprawcy przemocy. Sąd, po przeanalizowaniu akt sprawy przychylił się do wniosku śledczych. Teraz najbliższe trzy miesiące 33-latek spędzi w areszcie. Za znęcanie się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Mundurowi przypominają, że przemoc wobec osób najbliższych jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policja, pracownik socjalny ma obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje. Osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostają z tym problemem same. Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich. Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Pamiętaj, że masz prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Masz prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń.
Pamiętajmy! Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu. Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym policjantów lub inne pomocowe instytucje.
Wsparcie i porady można otrzymać również od operatorów infolinii przeznaczonych dla osób doznających przemocy w rodzinie, np. Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” telefon 800 120 002 czy Linia Pomocy Pokrzywdzonym telefon 222 309 900.

google_news