Wydarzenia Wadowice

W hołdzie Janowi Pawłowi II

Fot. Bogdan Szpila

W Wadowicach hucznie obchodzono 102 rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Pod  pomnikiem Jana Pawła II na wadowickim rynku włodarze miasta, powiatu i województwa, politycy,  liczne delegacje, turyści złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury wyświetlono film „Brat Papieża”. W południe mszę święta w bazylice odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wierni modlili się za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II o pokój na Ukrainie.

Homilii arcybiskupa obecni na rynku nie wysłuchali, bowiem zagłuszył ją happening zorganizowany przez kilkunastoosobową grupa inicjatywy Dość Milczenia – Stop klerykalizacji Polski z Krakowa, zwracająca tym sposobem uwagę na nierozwiązany problem pedofilii w kościele katolickim. Były zakrwawione ubrania, przemówienia oraz banery między innymi z hasłami “Tu mieszka zło”, “Jędraszewski stop!”. Wydarzenie zabezpieczała Straż Miejska oraz spora grupa policjantów. Nie doszło do żadnych ekscesów między protestującymi a turystami czy mieszkańcami miasta.

Po mszy świętej nie zabrakło uciech dla ducha i ciała. Panie z okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały liczne smakołyki, a wśród delicji były również rarytasy z dalekiej Portugalii. Władze miasta chcąc podkreślić szczególną rolę, jaką w życiu Jana Pawła II odgrywała Fatima, w rocznicowe uroczystości zorganizował bowiem Dzień Przyjaźni Polsko-Portugalskiej.

Po południu na scenie z koncertem portugalskiego fado wystąpiła Kinga Rataj z zespołem, a o godzinie 18.00 rynek zadrżał od dźwięków strażackich orkiestr dętych z Kleczy, Choczni, Suchej Beskidzkiej oraz orkiestry dętej z firmy Andropol z Andrychowa.

Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments