Wydarzenia Cieszyn

W Koniakowie powstała Świąteczna Wioska. Jest bajecznie! | ZDJĘCIA

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Czegoś takiego w całym regionie jeszcze nie było! W Koniakowie powstała jedyna w swoim rodzaju Świąteczna Wioska wypełniona po brzegi różnego rodzaju atrakcjami. Przestrzeń strażackiej remizy zmieniła się nie do poznania dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób, które ostatnie dwa miesiące pracowały w pocie czoła, by wyczarować niesamowicie klimatyczne miejsce.

Świąteczna Wioska w Koniakowie to kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia “Trójwieś Razem”, skierowane do mieszkańców gminy Istebna, ale nie tylko. – Cieszymy się, że wspólnymi siłami mogliśmy stworzyć coś tak wyjątkowego. Pora podzielić się tym miejscem z innymi. Zapraszamy do Świątecznej Wioski! – mówi Stanisław Legierski, szef Stowarzyszenia “Trójwieś Razem”. Podkreśla jednocześnie, że jest to dzieło bardzo wielu osób, które poświęciły swój wolny czas, by wypełnić strażacką remizę atrakcjami.

– Wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękujemy! Do kogokolwiek nie zwróciliśmy się z prośbą o pomoc, nie odmawiał nam. Do naszej inicjatywy dołączyło wiele osób, przedsiębiorców oraz innych stowarzyszeń – dodaje Stanisław Legierski.

Wnętrze remizy zostało podzielone na kilka stref. Jest miejsce na zajęcia warsztatowe, gdzie będą powstawać świąteczne przysmaki i ozdoby. Nie zabrakło kawiarenki, w której będzie można przysiąść ze znajomymi, sąsiadami czy rodziną, napić się kawy, herbaty, gorącej czekolady. Stworzono też wypełniony bajkami zakątek dla małych, a ponadto kilka miejsc, w których można wykonać świąteczne fotografie. Są sanie, pokój z kominkiem oraz wyjątkowa w swojej prostocie stajenka. Gdzie nie popatrzeć, wszędzie roi się od pomysłowych ozdób, wykonanych z drewna oraz z materiałów pochodzących z tzw. odzysku. Wszystko zostało ozdobione 800 metrami świątecznych światełek i 30 sztukami pachnących lasem choinek.

Wielkie otwarcie Świątecznej Wioski już w sobotę, 10 grudnia o 15.00. Wtedy nastąpi też wspólne zapalenie choinki w Koniakowie. Pół godziny później ruszają pierwsze warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży, gry i zabawy integracyjne dla najmłodszych. Nie zabraknie także świątecznego teatru i zdjęć ze św. Mikołajem.

W niedzielę 11 grudnia o 10.00 rusza Świąteczny Torg organizowany przez lokalną społeczność. Na parkingu przed strażnicą staną stragany pełne ręcznie wykonanych ozdób i bożonarodzeniowych przysmaków. W tym samym czasie rozpoczną się też kolejne warsztaty kulinarne, podczas których będzie można przygotować świąteczne ciasta i ciasteczka. Od 10.00 do 17.00 czynna będzie strefa animacji. Przyjdzie też czas na spotkania z tradycją, opowieści i pogadanki na temat regionalnych zwyczajów.

Wioska będzie czynna do niedzieli 18 grudnia włącznie. Każdego dnia nie zabraknie propozycji, wśród których każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będzie można stworzyć świąteczne przypinki, choinkowe eko ozdoby, pogodowe kalendarze, świąteczne świece sojowe, stroiki świąteczne, papierowe girlandy, kartki świąteczne, bożonarodzeniowe wianki, świąteczne mydełka czy połaźniczkowe kwiotki. Dla miłośników gotowania również coś się znajdzie. Świąteczną Wioskę może odwiedzić każdy, ale – co ważne – warsztaty kreatywne i kulinarne są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców Trójwsi Beskidzkiej. Udział w nich jest bezpłatny.

Zobaczcie, jak to wszystko wygląda!

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news
Studio_projektowe_d